Własny dział księgowy vs. biuro rachunkowe

Własny dział księgowy vs. biuro rachunkowe

Komu powierzyć sprawy finansowe firmy?

Fiskus nie pyta, w jaki sposób dokonujesz rozliczeń, ani kto prowadzi Twoje księgi rachunkowe. Niezależnie, od tego, czy zajmujesz się tym samodzielnie, korzystasz z usług biura rachunkowego, czy masz w firmie własny dział księgowy, Twoim obowiązkiem jest zadbać o to, żeby wszystko odbywało się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Każde z powyższych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jakie będzie najlepsze dla Twojej firmy? Podpowiadamy!

[materiał zewnętrzny]

Własny dział księgowy – dobre rozwiązanie, ale czy dla wszystkich?

To rozwiązanie, z którego korzystają głównie duże przedsiębiorstwa zatrudniające sporą liczbę pracowników. Stworzenie w firmie własnego działu księgowego wymaga sporych nakładów finansowych. Obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko wypłacenie wynagrodzeń dla księgowych oraz głównego księgowego, który nadzoruje pracę całego działu, ale także przygotowanie stanowisk i regularne szkolenia pracowników. Dla firm o stosunkowo niewielkich przychodach zatrudniających niewielką liczbę pracowników to spory wydatek, zupełnie nieopłacalny.

Biuro rachunkowe – wady i zalety

Alternatywą dla księgowego na etacie może być outsourcing usług księgowych. Nowoczesne biura rachunkowe (np. biuro księgowe w Gdańsku) zajmują się pełną księgowością oraz obsługą kadrowo-płacową. Swoje usługi kierują zarówno do firm z sektora MŚP, jak i dużych podmiotów. Outsourcing usług księgowych to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej mikro- i małych przedsiębiorców. Dzięki temu mogą znacząco obniżyć koszty obsługi księgowej i kadrowo-płacowej. Doszkalanie pracowników, zapewnienie niezbędnego sprzętu, czy fachowej literatury leży po stronie biura rachunkowego.

Warto wiedzieć, że pracownicy biur rachunkowych posiadają także obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Co to oznacza dla przedsiębiorcy? W przypadku popełnienia błędu przez księgowego z firmy zewnętrznej pełna odpowiedzialność (zarówno finansowa, jak i karna skarbowa) spada na zatrudnionego specjalistę. Na szczęście w przypadku profesjonalnych biur rachunkowych takie błędy zdarzają się bardzo rzadko (aby się przed nimi ustrzec, niektóre firmy wdrażają podwójny system sprawdzania pracy księgowych).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?

Sprawdź, jak długo firma istnieje na rynku. Wieloletnie doświadczenie w tej branży jest na wagę złota. Dowiedz się, czy biuro rachunkowe oferuje kompleksowe usługi takie jak pełna księgowość oraz kadry i płace. Sprawdź, czy świadczy usługi tylko na miejscu, czy oferuje możliwość prowadzenia księgowości online.

Dowiedz się także, czy w razie konieczności będzie Cię reprezentować podczas kontroli Urzędu Skarbowego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sprawy finansowe Twojej firmy są w odpowiednich rękach. Zyskasz więcej czasu na inne, ważne sprawy takie jak poszukiwanie nowych rynków zbytu czy usprawnienie procesów wewnętrznych w firmie.