Wybieramy klawiaturę mechaniczną do gier

Wybieramy klawiaturę mechaniczną do gier

Jak wyposażyć stanowisko do gier komputerowych?

Solidne wykonanie, odpowiednia praca klawiszy i funkcje dodatkowe – kryteria te powinna spełniać każda klawiatura do gier. Wśród użytkowników wymagających sporą popularnością cieszą się zwłaszcza modele mechaniczne. Na co warto się zdecydować?

Jak w przypadku każdego sprzętu komputerowego, kategoria klawiatur mechanicznych jest niezwykle szeroka. I choć wszystkie tego typu urządzenia mają wiele cech wspólnych, na uwadze należy mieć również dzielące ich różnice. To one bowiem decydują o tym, na który model można zwrócić uwagę, a które lepiej omijać szerokim łukiem.

[materiał sponsorowany]

Mechaniczna, czyli jaka?

Zanim przejdziemy do opisywania konkretnych parametrów technicznych, warto pokrótce scharakteryzować omawianą grupę produktów. Klawiatura mechaniczna wyróżnia się tym, że pod każdym klawiszem znajduje się osobny przełącznik, odpowiedzialny za inicjowanie przesyłu sygnału do komputera. Dzięki temu, działanie takiego sprzętu jest bardzo precyzyjne, co w przypadku gier ma ogromne znaczenie. Zapewnia on bardzo dobre wrażenia podczas naciskania kolejnych klawiszy. Stawiają one duży opór, dlatego ich użytkowanie jest szalenie wygodne – zarówno podczas grania, jak i pisania dłuższych tekstów.

To jednak nie wszystko. Tego typu klawiatury wykonywane są zazwyczaj z wysokiej jakości materiałów, co ma wpływ na wytrzymałość obudowy, jak również na jej ogólną solidność. Dobra klawiatura mechaniczna okaże się więc zakupem na dłuższy czas.

Jakie są jej wady? Wielu graczy wskazuje na dość wysoki ceny tego typu klawiatur, choć te w ostatnim czasie regularnie maleją. Istotnym problemem dla niektórych będzie dość głośne działanie klawiszy, choć do tego można się przyzwyczaić.

Co znajduje się pod klawiszami?

Wrażenia płynące z gry przy użyciu klawiatury mechanicznej w dużym stopniu zależą od tego, jakiego rodzaju przełączniki znajdują się pod klawiszami. Producenci dopasowują je specjalnie do potrzeb konkretnych grup klientów. Doskonałym na to przykładem są chociażby przełączniki firmy Cherry, które występują w następujących odmianach:

  • MX Red – w klawiaturach dla graczy pojawiają się bardzo często. Stawiają wyraźny opór, który jednak nie jest przesadzony. Dzięki temu dobrze nadają się zarówno do grania, jak i pisania.
  • MX Black – stawiają znacznie większy opór, punkt aktywacji klawisza znajduje się wysoko. Dobry wybór do gier, nieco gorszy do codziennej pracy.
  • MX Blue – wyróżniają się bardzo głośnym kliknięciem. Wymagają przy tym użycia większej siły do aktywacji, co może być problemem w grach.
  • MX Brownstanowią połączenie cech przełączników niebieskich i czarnych.

Do tego wszystkiego należy dodać różne modyfikacje przełączników, które przygotowywane są, by poprawić konkretne parametry pracy klawiatury (np. przełączniki Cherry MX Speed RGB lub MX SIlent), a także rozwiązania innych producentów. Na podobnych zasadach swoje przełączniki opracowuje firma Kalih oraz Otemu. Do tego dochodzą też przełączniki Romer-G, Razer czy Gateron. Przed zakupem klawiatury warto sprawdzić, z jakich konkretnie rozwiązań korzysta interesujący nas model.

Nie tylko przełączniki

Komputer gamingowy (https://www.morele.net/kategoria/komputery-stacjonarne-672/wyposażony w dobrej jakości klawiaturę okaże się najlepszym urządzeniem do poznawania wszystkich nowości wydawniczych. Dobór omawianego sprzętu nie może jednak ograniczać się wyłącznie na wskazaniu najlepszych przełączników. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

  • Komunikacja. Większość graczy zgodnie uzna, że klawiatury gamingowe muszą być przewodowe. Kabel gwarantuje bowiem zawsze stabilne działanie, bez jakichkolwiek opóźnień, z którymi możemy mieć do czynienia w przypadku klawiatur bezprzewodowych. Jest to ważne zwłaszcza w produkcjach opartych na rywalizacji z innymi graczami (tytuły sieciowe oraz obsługujące tryb multiplayer). Jeśli jednak gracie głównie offline i jesteście miłośnikami typowych gier dla jednego gracza, modele działające zdalnie także mogą okazać się dobrym wyborem.
  • Podświetlenie. Trudno wyobrazić sobie klawiaturę gamingową bez tej funkcji. Podświetlenie nie tylko pozwala na wygodne granie bez zewnętrznego oświetlenia, ale też umożliwia wydzielenie pewnych grup klawiszy, które są wykorzystywane w grze. Oczywiście potrzebne będzie do tego podświetlenie RGB, które możemy dowolnie zmieniać przy użyciu specjalnego oprogramowania.
  • Dodatki. Mowa w tym miejscu zarówno o wyposażeniu klawiatury, jak i obsługiwanych funkcjach. Jeśli chcecie, aby Wasze ręce mniej się męczyły, poszukajcie klawiatury z podpórką na nadgarstki, a jeśli zależy Wam na ochronie przed blokowaniem klawiszy, celujcie w modele obsługujące technologię Anti-Ghosting. Do tego wszystkiego dodać możemy również odpinany blok numeryczny, dodatkowe klawisze multimedialne, funkcje makro czy huby USB, do których podłączycie zewnętrzne urządzenia.

 

Nie należy zapominać też o jakości wykonania sprzętu. Obudowy cenionych klawiatur powstają ze specjalnie wzmacnianych tworzyw, które wytrzymują każde obciążenie. Nawet te powstałe w trakcie szczególnie ekscytującej lub irytującej rozgrywki. Choć sprzęt gamingowy potrafi kosztować wiele, czasem warto wydać więcej niż mniej. Chociażby po to, aby zakupić model uznanego producenta, którego renoma jest niejako gwarancją niezawodności.

Specjalna klawiatura to oczywiście tylko jeden z wielu elementów wyposażenia stanowiska gracza. Z pewnością warto sprawdzić także dedykowane modele myszek, podkładek, słuchawek, gamepadów czy fotele gamingowe , które sprawią, że wielogodzinna sesja przed komputerem stanie się wygodniejsza. Przestrzegamy jednak przed rzucaniem się na wszystko, co jest promowane słowem „gamingowe”. Atrakcyjny design nie załatwi sprawy. Sprawdzić należy również funkcjonalność, jakość wykonania oraz poszczególne parametry techniczne.