Jak przenieść swój sklep do internetu, czyli jak stworzyć sklep internetowy?

Jak przenieść swój sklep do internetu, czyli jak stworzyć sklep internetowy?

W dzisiejszych czasach warto rozważyć, czy rozpocząć sprzedaż przez internet

Współcześnie sektor e-commerce jest jednym z najlepiej rozwiniętych i generuje ogromne zyski. Ludzie coraz chętniej wybierają szybsze zakupy przez Internet, zamiast wizyty w sklepie stacjonarnym. Nic dziwnego, jest to przede wszystkim duża wygoda i możliwość zrobienia zakupów w dowolnym miejscu i czasie. Fakt ten wymusił na wielu firmach przeniesienie części swojej sprzedaży do sieci albo również i całkowicie. Firmy, które jeszcze tego nie zrobiły, powinny czym prędzej założyć swój własny sklep internetowy, dzięki, któremu mogą powiększyć swoje dochody. Założenie sklepu to jednak nie kwestia na pięć minut i powinno się przedtem dokładnie określić się cały plan przejścia na sprzedaż elektroniczną.

Całkowita czy częściowa rezygnacja?

W najlepszej sytuacji są firmy, które już od dawna działają w sieci, gdyż wypracowały sobie już pewną pozycję i kontynuują w zasadzie tylko swoją strategię biznesową, od czasu do czasu modyfikując ofertę. Firmy, które jednak do tej pory działały jedynie w formie sprzedaży face-to-face, czyli za pomocą sklepów stacjonarnych, mogą stać przed trudnym wyborem. Możliwości są w zasadzie dwie: całkowita rezygnacja ze sprzedaży stacjonarnej lub częściowa sprzedaż stacjonarna i częściowo internetowa. Druga opcja wydaje się zdecydowanie bardziej stabilna i nie jest to przede wszystkim skok na głęboką wodę. W ten sposób można stopniowo przenosić sprzedaż do Internetu i kontrolować zyski z poszczególnych kanałów. Sklep internetowy w przeciwieństwie do zwyczajnego sklepu, nie generuje tak wysokich kosztów utrzymania, co przemawia za tym, że niekiedy handel elektroniczny jest zdecydowanie korzystniejszy, niż sprzedaż w formie tradycyjnej.

 

Założenie sklepu internetowego

Jeśli decyzja o założeniu sklep internetowego już zapadła, to wówczas czas na podjęcie odpowiednich kroków, czyli wyboru dostawcy oprogramowania sklepowego. Najlepszym rozwiązaniem dla firm wydaje się być oprogramowanie typu SaaS, gdyż jest ono utrzymywane przez jego twórców i to na nich spoczywa obowiązek aktualizacji, zarządzania całym systemem i naprawy w razie wystąpienia usterki. Jest to również bezpieczna opcja i możliwość na szybki start, bez konieczności wielomiesięcznej budowy strony internetowej do sprzedaży. Jednym z lepszych oferowanych na rynku platform e-commerce dla sklepów internetowych oraz hurtowni jest https://www.cstore.pl/, proponowana przez firmę CStore. Przed samym założeniem sklepu internetowego oczywiście należy skontaktować się z wybraną firmą w celu ustalenia szczegółów takich jak cena, zakres pomocy technicznej, czy funkcjonalności oprogramowania.

 

Jakie funkcjonalności powinien posiadać sklep internetowy?

Jak wiadomo, żeby taki sklep działał prawidłowo, potrzebna jest odpowiednia konfiguracja samej platformy. Dlatego tak niezwykle ważne jest dokładnie zapoznanie się z ofertą i możliwościami, jakie są proponowane w obrębie platformy sprzedażowej. Każdy sklep online powinien przede wszystkim mieć czytelny interfejs, który umożliwi bezproblemowe wprowadzanie zmian w zakresie oferty oraz kontrolę i zarządzanie zamówieniami. Oprócz tego musi posiadać m.in. integracje z popularnymi metodami płatności (szybkie przelewy itp.), możliwość wyboru przewoźnika do dostarczenia przesyłki, wprowadzenie programów lojalnościowych. Te ostatnie w przypadku sklepu internetowego są niezwykle ważne, gdyż mogą zwiększyć zyski firmy. Polega to na tym, że firma oferuje swojemu klientowi dodatkowe punkty rabatowe w zamian za np. dołączenie do newslettera, rejestrację konta, czy regularne zakupy.

Oczywiście funkcjonalności i moduły będą się od siebie różnić w zależności, czy brany jest pod uwagę sklep internetowy, który działa w modelu B2C, czyli z klientami, będącymi osobami fizycznymi, czy innymi firmami, tak, jak w modelu B2B. Niekiedy platformy e-commerce (tak jak, chociaż w przypadku wcześniej wspominanej firmy) są dostosowane również dla firm, które sprzedają w modelu dropshipping, gdzie cały proces ograniczony jest do sprzedaży, a etap zapakowania i wysyłki do klienta spoczywa na producencie lub dystrybutorze.