Platformy robocze - jakie mają zastosowanie?

Platformy robocze – jakie mają zastosowanie?

Platformy robocze wykorzystywane są nie tylko w branży budowlanej i przemyśle, ale także w branży rozrywkowej oraz eventowej

Tytułowe pytanie dla wielu osób może wydawać się zabawne, gdyż jak powszechnie wiadomo, ruchome platformy robocze służą do unoszenia ludzi i ładunków na określone wysokości. Jednak mało kto, potrafi wymienić rodzaje dostępnych na rynku platform, wraz z ich szczegółowym przeznaczeniem.

Praca na wysokości zwykle wiąże się z kilkoma trudnościami. Pierwsza z nich wynika oczywiście z konieczności dotarcia pracownika wraz ze sprzętem, czy też materiałami w mało przystępne miejsce. Kolejne to już kwestie utrzymania właściwej stabilności oraz zapewnienia bezpieczeństwa. A także możliwości szybkiego znalezienia się na ziemi oraz uniesienia w górę – w razie gdy nastąpi potrzeba zabrania dodatkowego sprzętu itp. Nie mniej istotną kwestią, którą należy rozwiązać jest sprawne przemieszczanie się w ceku dotarcia do kolejnych odcinków i miejsc pracy. Ze wszystkimi wymienionymi problemami poradzi sobie dobrze dobrana platforma robocza.

Pomost czy platforma robocza?

Określenia „pomost” i „platforma” bywają często wykorzystywane zamiennie, jednak nie jest to poprawne. Pomosty robocze są to statyczne konstrukcje, które pozbawione są napędu, natomiast każda platforma robocza posiada napęd i możliwość przemieszczania się.

Pomost roboczy ponadto jest raczej dość niską aluminiową konstrukcją, która przypomina dwie równolegle ustawione, połączone za pomocą niewielkiego podestu drabiny, lub po prostu drabinę ze schodkami z jednej strony oraz stabilizacją z drugiej. Pomosty robocze wykorzystuje się do prac na niewielkich wysokościach – głównie w celu dokonania drobnych poprawek (np. malarskich) czy prac porządkowych.

Platforma robocza to natomiast urządzenie, które może być wykorzystywane nawet do pracy na kilku metrach wysokości. Co daje jej zdecydowaną przewagę w pracach na dużych wysokościach. Łatwo ją przestawić (posiada własny napęd oraz koła).

Typy platform roboczych

Jak wspomnieliśmy na wstępie istnieją różne rodzaje platform roboczych. Różnią się one budową oraz zastosowaniem. Wyróżnia się:

  • platformy teleskopowe;
  • platformy teleskopowe łamane;
  • platformy nożycowe.

Każdy z wymienionych typów opiszemy pokrótce poniżej.

Platformy teleskopowe

Są to podnośniki, w których platforma unosi się przy pomocy wysuwanego prostego teleskopu (stąd wzięła się także ich nazwa). Ramię teleskopowe (w zależności od modelu) może wysuwać się na wysokość od kilku do nawet kilkunastu metrów, unosząc na platformie od 1 do 2 pracowników z narzędziami. Dokładny udźwig urządzenia podawany jest każdorazowo w instrukcji obsługi.

Platformy robocze teleskopowe wykorzystywane są zarówno w branży budowlanej, jak i przemyśle, czy nawet branży rozrywkowej oraz eventowej – stanowiąc pomoc przy budowie scen i montażu oświetlenia, nagłośnienia a także różnego typu dekoracji.

Platformy teleskopowe łamane

Zastosowanie tych urządzeń jest bardzo podobne, co w przypadku platform w wysuwanym prostym ramieniem. Różnią się jednak budową, ponieważ w ich przypadku teleskop nie jest wysuwany a raczej „składany”. Czy ma to jakieś znaczenie dla obsługi i pracy na platformie? Zdecydowanie!

Dzięki tego typu budowie platformy z łamanym teleskopem mają lepszy dostęp do miejsc, pod które nie da się bezpośrednio podjechać, ze względu na różnego typu przeszkody. Ramię z łatwością można pokierować nad przeszkodą i w ten sposób dotrzeć do każdego trudno dostępnego miejsca. Jest to szczególnie przydatne w pracach modernizacyjnych oraz naprawach przeprowadzanych na dużych halach produkcyjnych.

Platformy robocze nożycowe

Ten typ urządzeń najbardziej różni się od poprzednich pod względem budowy. Jego platforma unoszona jest nie za pomocą wysuwanego czy składanego teleskopu, ale pary dźwigników. Zazwyczaj, platformy nożycowe posiadają znacznie większe (i bardziej stabilne) podesty, które mogą unieść nawet do 4 osób.
Podnośniki nożycowe znajdują swoje zastosowanie w warsztatach mechaniki samochodowej a także w pracach porządkowych (np. mycie okien) czy w halach produkcyjnych.

Markowe platformy robocze najlepszych firm znajdziesz na:

Bezpieczeństwo

We wszelkich czynnościach wykonywanych na dużych wysokościach bardzo ważne jest bezpieczeństwo pracowników. Dlatego właśnie ruchome podesty robocze wyposażone są w solidne barierki zabezpieczające a ich podłogi wyłożone są antypoślizgowymi matami.

Większość platform posiada możliwość unoszenia oraz kierowania nimi bezpośrednio z kosza operatora, co ułatwia i usprawnia pracę.

Należy jednak pamiętać, aby w pracach na wysokościach zawsze przestrzegać zasad BHP, stosować się do zaleceń producentów urządzeń i nie przekraczać maksymalnej wartości udźwigu sprzętu (jak prawidłowo odczytywać diagram udźwigu dowiesz się tutaj).

Podsumowanie

Platformy robocze to bardzo użyteczne pojazdy, które usprawniają wykonywanie prac na dużych wysokościach z łatwością unosząc pracowników. Wykorzystywane są w wielu branżach do pracy regularnej, jak i sezonowej. Ich uniwersalność i łatwa obsługa sprawiają, że są często i chętnie wybierane do prac na wysokościach zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

_______________________________________________________________

Magdalena Burdak

Specjalista SEO SEM
www.seolo.pl
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych