Bezpieczne dziecko w internecie

Bezpieczne dziecko w internecie

Bezpieczeństwo dzieci w internecie – jak je zapewnić?

Internet umożliwia dostęp do olbrzymich zasobów informacji, ułatwia edukację i rozwija zainteresowania. Jest to także miejsce wirtualnych spotkań i forma dostarczenia rozrywki. Choć zalet jest wiele, to nie można zapomnieć o negatywnych treściach, które również są tam napotykane. Mogą one wpłynąć szkodliwie na rozwój oraz psychikę dzieci i młodzieży. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o ograniczenie dostępu do stron przepełnionych pornografią, przemocą i wulgaryzmami.

Wkroczenie do wirtualnego świata

Ciekawość dzieci jest rzeczą naturalną. System mózgowy opiera się na zadawaniu różnych pytań i zrobieniu dosłownie wszystkiego, aby uzyskać na nie satysfakcjonującej odpowiedzi. Jest to rozwojowa część wzrostu, jednak czasem może być pobudzona i wyostrzona przez presję rówieśników. W okresie dojrzewania, nastolatkowie lubią podejmować ryzyko, a to, co okazuje się zakazanym owocem, staje się o wiele bardziej atrakcyjne niż dotychczas.

Ostrzeżenia o treściach dla dorosłych, zamiast zniechęcać – jeszcze bardziej prowokują do zaglądnięcia. Perspektywa zrobienia, obejrzenia czy też wysłania czegoś z pełną świadomością, że nie powinno się tego robić, automatycznie wywołuje ogromną ekscytację wśród dużej liczby młodzieży. Dlatego tak ważne jest, aby odciąć wychowanków od źródeł zawierających negatywne treści. Warto więc dowiedzieć się jak zablokować stronę internetową.

Rozmowa z dzieckiem

Prowadzenie otwartego dialogu z dzieckiem, na temat zagrożeń, które może spotkać w sieci jest bardzo ważne. Dzięki temu, możemy uświadomić naszym pociechom, że istnieją treści, które nie są odpowiednie, ani bezpieczne i mogą wywoływać zdenerwowanie, niepokój czy nawet doprowadzić do traumy. Warto również w łagodny sposób dowiedzieć się, do czego i w jaki sposób używają komputera. Rozmowa sprawi, że dzieci poczują się szanowane, słuchane i zrozumiane, a w razie napotkanych problemów, prawdopodobnie chętniej się przed nami otworzą.

Jak zablokować stronę internetową?

Ochrona młodych użytkowników przed niewłaściwymi treściami, w ostatnim czasie stała się dużo łatwiejsza. Zarówno w telefonie, tablecie i komputerze można wykorzystać rozwiązania, które umożliwią ochronę dzieci. Poniższe informacje uzyskaliśmy ze strony https://panwybierak.pl/blog/jak-zablokowac-strone-internetowa/

Przeglądarka

Dla przeglądarek stworzono darmowe rozszerzenia, które mają na celu ochronienie dzieci przed treściami, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ich rozwój. Zainstalowanie dodatku jest niezwykle proste. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „kontrola rodzicielska” + nazwę przeglądarki, która jest używana (Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome). Po wykonaniu tej operacji, wyświetli się kilka dodatków. Spośród nich, warto wybrać ten, który posiada najlepszą ocenę lub największą liczbę pobrań.

Tablet

W tabletach z systemem Android, możliwe jest stworzenie profilu ograniczonego, dzięki czemu konkretne treści zostają zablokowane przed młodym użytkownikiem. Aby utworzyć profil, należy kliknąć kolejno: Ustawienia – Użytkownicy i konta – Użytkownicy – Dodaj użytkownika lub profil – Profil ograniczony. Następnie na liście aplikacji i funkcji można wybrać opcję Włącz lub Wyłącz przy poszczególnych punktach.

System IOS

System IOS również umożliwia łatwe wprowadzenie zabezpieczenia przed niepożądanymi treściami.
Wystarczy kliknąć kolejno: Ustawienia – Czas przed ekranem – Ograniczaj treść i prywatność – Ograniczenia dotyczące treści – Zawartość www – Blokuj witryny dla dorosłych/Tylko dozwolone witryny. System IOS pozwala również na zablokowanie możliwości dodawania znajomych w Game Center, blokowanie wulgaryzmów, aplikacji i innych.