Pomorze 1945 - relacje Świadków Historii [FILM] 3

Pomorze 1945 – relacje Świadków Historii [FILM]

Słowa Świadków Historii świadczą o tym, co działo się na Pomorzu w 1945. Powstaje film dokumentalny

„Ruskie byli gorsi od Niemców”. „Dla nas wojna zaczęła się w marcu 1945 roku i trwała dopóki ruskie nie odeszli”. „Wiem, że coś się wydarzyło, ale babcia nigdy o tym nie mówiła”. Te zdania słychać zewsząd na kaszubskiej wsi, jeśli poruszyć temat drugiej wojny światowej.

Stanisław, Anita, Zofia. Czesława… i wielu innych

W Działdowie w kinie Rosjanie chodzili z latarkami i wybierali sobie kobiety z kolumny pojmanych na Pomorzu kobie – opowiada o tym pan Stanisław Guz.

Pani Anita Alot, nieżyjąca już mieszkanka Gdańska, z pochodzenia pół-Kaszubka, pół-Niemka, wspomina, że Rosjanie mieli tam takie wysokie stoły, które doskonale im służyły…”.

Górą przetaczał się front i nie było ucieczki. Pani Zofia Pawłowska miała kilkanaście lat, gdy w bunkrze widziała wszystko na własne oczy.

Pani Czesława Orzendowska nie bardzo potrafi znaleźć słowa, którymi mogłaby opisać, co widziała jako dziecko…

To tylko niektóre relacje, które obecnie są rejestrowane na wideo, w ramach przygotowań do realizacji filmu dokumentalnego na ten temat.

Zobacz relacje Świadków Historii (w materiale znajdują się drastyczne relacje świadków, jest przeznaczony dla widzów dorosłych):

Obecnie poszukujemy świadków wkorczenia Armii Czerwonej na Pomorze w 1945 roku. Zbieramy również fundusze na realizację filmu. Zachęcamy do kontaktu osoby prywatne i instytucje, które zechciałyby wesprzeć ten projekt.

Tomasz Słomczyński

[email protected]

tel. 794 263 446


W najbliższy poniedziałek, 20 stycznia w Dużym Formacie ukaże się reportaż Tomasza Słomczyńskiego na ten temat, pn. „Blizna po żelazku”. Zapraszamy do lektury.