Automatycznie zapisany szkic 6

Autoryzacja ESTA do USA – co to jest i jak ją uzyskać?

Jakie formalności należy spełnić przed wyjazdem do USA? Co to jest ESTA?

Podróż do Stanów Zjednoczonych jest jednym z marzeń setek tysięcy Polaków. Dla wielu znane tylko z filmów USA okazuje się atrakcyjne nie tylko ze względu na to, że jest zupełnie innym kontynentem, ale też ze względu na jego stosunkową niedostępność – choć wraz z częściowym wycofaniem wiz podróżowanie tam stało się łatwiejsze, wciąż mogą sobie na nie pozwolić jedynie jednostki. Samo to sprawia, że ta destynacja stała się bardzo pożądana, a przez wielu wręcz wymarzona. Co jednak musimy zrobić, zanim w ogóle kupimy bilet?

[materiał sponsorowany]

Czym jest ESTA?

ESTA (w wolnym tłumaczeniu Elektroniczny System Autoryzacji Podróży) jest systemem przeznaczonym dla obywateli państw objętych Programem Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program), w tym od niedawna również Polski. Jak sama nazwa sugeruje, dostaje się od niego autoryzację (zezwolenie) na takową podróż.

Jak złożyć wniosek o ESTA?

Ogólnie rzecz biorąc, cały proces składania wniosku autoryzacyjnego jest bardzo prosty i przeprowadzić go można w całości przez Internet, za pośrednictwem oficjalnej strony programu. Zanim jednak do tego podejdziemy, warto zapoznać się z wszelkimi informacjami na niej zawartymi. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie jest to bezpłatne, jednak nie kosztuje też mnóstwa pieniędzy – za samo przetwarzanie naszego wniosku zapłacimy bowiem zaledwie 4 dolary, natomiast jeśli zostaniemy zaakceptowani, z naszego konta zostanie pobrana dodatkowa opłata w wysokości 10$.

Przystępując do wypełniania wniosku musimy przygotować swój paszport, podstawowe dane osobowe i te dotyczące samej podróży (a zatem jej czas, długość pobytu i inne). W trakcie procesu pojawi się również konieczność odpowiedzenia na kilka pytań kwalifikacyjnych. Sam wniosek musimy wypełnić minimalnie 72 godziny przed planowanym odlotem i choć każdy się nim stresuje, tak naprawdę jest on czystą formalnością, przynajmniej w większości przypadków.

Kiedy dostaniemy odpowiedź?

Nie bez kozery wspomnieliśmy o tym, że wniosek o wydanie pozwolenia na podróż do Stanów Zjednoczonych (konieczny do wypełnienia wyłącznie wtedy, gdy podróżujemy drogą wodną lub powietrzną) musimy złożyć na 72 godziny przed planowanym wyjazdem – dokładnie tyle może maksymalnie trwać proces jego przetwarzania i to właśnie w przeciągu tych trzech dni powinniśmy dostać odpowiedź. Nie traktujmy jednak tego zbyt sztywno i nie uważajmy, że wszystkiego dowiemy się właśnie po tych trzech dniach. W wielu przypadkach odbywa się to znacznie sprawniej i – po prostu – szybciej.

Podsumowanie

Planując swoją własną wycieczkę do Stanów Zjednoczonych nie musimy, tak jak niegdyś było, przechodzić długiego i żmudnego procesu prowadzącego do dostania wizy. W dzisiejszych czasach obywatele Polski (i wszystkich krajów obecnych w programie ruchu bezwizowego) muszą jedynie wypełnić stosowny wniosek, nawet bez wychodzenia z domu, a następnie poczekać na odpowiedź ze strony amerykańskiego Biura Ceł i Ochrony Granic USA. Pamiętajmy, że ESTA będzie wymagane już przy odprawie, na lotnisku – bez niego nawet nie rozpoczniemy podróży.