Kambodża w pigułce

Kambodża w pigułce

Kambodża jak inne kraje azjatyckie, ma do zaoferowania wiele smaczków religijnych i kultowych.

Miłośnicy kultury azjatyckiej z pewnością wiedzą, jak piękne i fascynujące mogą być kraje położone na tym kontynencie. Bogata, a zarazem ciekawa i trudna historia tamtejszych krajów motywuje coraz więcej ludzi do ich zwiedzania. W ostatnim czasie dużą popularność zyskał sobie szczególnie jeden – Kambodża. Gdzie leży? Jaki panuje tam klimat? Jaką historię skrywa to państwo? Co warto zobaczyć? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Jest to kraj położony w południowo-wschodniej części kontynentu azjatyckiego. Znajduje się on na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Tajlandzką. Jego bezpośrednimi sąsiadami są: Tajlandia, Laos oraz Wietnam. Językiem urzędowym jest khmerski, zaś stolicą Phnom Penh.

Ponad połowa kraju wielka równina zwana Niziną Mekongu, przez której wschodnią część przepływa rzeka Mekong. Po drugiej stronie Niziny położone jest największe jezioro tego kraju – Tonle Sap, którego wielkość wynosi do 16 tysięcy kilometrów kwadratowych.

Klimat Kambodży

W całym kraju panuje klimat zwrotnikowy monsunowy, który dzieli się na dwie pory roku: deszczową oraz suchą. Temperatura w okresie od połowy maja do do połowy października, gdy wieje mocny południowo-zachodni wiatr monsunowy, przynoszący ulewne opadu deszczu, wynosi około 30 stopni Celsjusza.

W okresie pory suchej wieje słaby wiatr północno-wschodni, który przynosi sporadyczne opady deszczu oraz temperaturę w graniach 21 stopni Celsjusza.

Flora i Fauna Kambodży

Ponad 40 procent powierzchni kraju pokrywają lasy, które w zależności od położenia charakteryzują się florą typową dla klimatu równikowego oraz bliżej morza typową roślinnością bagienną. Znakiem rozpoznawalnym Kambodży są palmy cukrowe, które wykorzystywane są między innymi w budownictwie oraz jako podstawowy składnik przy produkcji cukru, wina, octu i lekarstw. Niestety z racji tego, że drewno jest głównym paliwem energetycznym w tym kraju, panuje na jego powierzchni silne wylesienie.

W Kambodży można spotkać typowe dla regionu Półwyspu Indochińskiego zwierzęta. Do największych ssaków żyjących w tym kraju należy zaliczyć przede wszystkim słonia indyjskiego. Ponadto spotkać można także tapiry, antylopy garna, bantengi i nosorożce sumatrzańskie. Panujące w tym państwie warunki naturalne pozwoliły na egzystencję różnych drapieżników, głównie kotowatych jak tygrys czy lampart. Natomiast jeśli chodzi o zwierzęta z rodziny małp to spotkać w lasach można gibony oraz liczne stada makaków.

Co warto zobaczyć w Kambodży?

Kambodża jak inne kraje azjatyckie, szczególnie te z regionów południowych kontynentu, ma do zaoferowania wiele smaczków religijnych i kultowych. Pierwszym i zaraz najczęściej odwiedzanym miejscem jest największy kompleks sakralny świata mieszczący się w głębi dżungli o nazwie Angkor, który był stolicą Khmerów przez 500 lat. W latach jej świetności mieszkało tam aż milion ludzi, co jak dla tak małego państwa jest liczbą jednak dużą.

Koh Rong to kolejne miejsce warte uwagi. Jest mała Wyspa Małp, która położona jest o 28 kilometrów od Sihanoukville. Skrywa w sobie dziewięć małych zatoczek, w których złoty piasek oblewa turkusowa woda. Widoki są tam naprawdę niepowtarzalne!

Warto także odwiedzić małe miasteczko z charakterystycznymi kolonialnymi domkami, które nazywa się Kampot. Okolice miasteczka to przede wszystkim Park Narodowy Bokor, liczne solanki, osady pełne durianów oraz plantacje jednej z najpopularniejszych przypraw na świecie – pieprzu.

Wyjeżdżając do Kambodży nie sposób nie wpaść do stolicy, która kryje w sobie brutalną historię tego państwa. To w Phnom Penh zamieniono szkołę na więzienie S-21, w którym dziś mieści się Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng. To właśnie w tym miejscu Czerwoni Khmerzy dopuścili się zbrodni i zamordowali 17 tysięcy swoich byłych zwolenników oskarżonych o zdradę i szpiegostwo. Na obrzeżach największego miasta Kambodży zwiedzić można również Pola Śmierci, gdzie na skalę masową mordowano i zakopywano ofiary reżimu, który zabił prawie jedną czwartą populacji kraju.

Ostatnim godnym uwagi miejscem jest odwiedzenie największego jeziora o nazwie Tonle Sap, które w okresie pory deszczowej potrafi być rozległe na 15 tysięcy kilometrów kwadratowych, by w porze suchej zmniejszyć swój obszar do 2 tysięcy kilometrów kwadratowych. W zależności od pory roku oraz przemieszczającej się wody, można ujrzeć także wioski, które poruszają się w rytm wody.

E-visa do Kambodży

Aby móc odwiedzić państwo Kambodża wiza elektroniczna okaże się niezbędna. Jest to dokument umożliwiający wjazd na teren kraju, a ubiegać się o niego może każdy, kto posiada ważny paszport. Wyrobić ją można przy pomocy strony internetowej https://evisa.express/pl/cambodia. Jak w przypadku wiz do wielu innych państw tak i do tego istnieje tylko jeden rodzaj, a mianowicie jest to wiza jednokrotnego wjazdu – turystyczna.

Pozwala ona na pobyt w Kambodży maksymalnie trzydzieści dni ważna jest na wjazd w ciągu trzech miesięcy od jej wydania. Istotną informacją dla podróżnych jest to, że granice kraju można przekroczyć z wizą tylko w wytyczonych miejscach.