[powyżej: fot. Krzysztof Krajnik]
To będzie już druga edycja Festiwalu Mitologii Słowiańskiej – imprezy jedynej w swoim rodzaju, wyjątkowej i jak najbardziej godnej zainteresowania, nie tylko dla fanów i miłośników Słowiańszczyzny.
Tak mało wiemy i swoich korzeniach, o naszych przodkach. Festiwal jest doskonała okazją by te zaległości nadrobić. Wszak my wszyscy – Słowianie, wywodzimy się z tych samych korzeni. Nauczmy się dobrze bawić po słowiańsku!
W zeszłym roku, gdy Festiwal wystartował po raz pierwszy, okazało się, że jego atutem – oprócz wysokiego poziomu merytorycznego (inscenizacje, wykłady) oraz artystycznego (głównie muzyka na scenie), jest wspaniała, rodzinna atmosfera. Na terenie grodziska Owidz stanęły namioty. Dzieciaki ganiały po grodzisku od rana do nocy – bezpieczne i zaangażowane – bo miały co robić… Dlatego najlepszą – naszym zdaniem, opcją jest przybycie na festiwal na trzy dni, całą rodziną.
Promujemy, polecamy, zapraszamy. Sami tam byliśmy, więc wiemy, co mówimy.
23-25 sierpnia 2019, Grodzisko Owidz k. Starogardu Gdańskiego. Bilety do kupienia TUTAJ
***
CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO?
Krótki film promujący Festiwal Mitologii Słowiańskiej – TUTAJ
Pełen program Festiwalu:
WYKŁADY
Festiwalowy cykl wykładów rozpocznie profesor Tadeusz Linkner, literaturoznawca i historyk literatury, autor książki „Słowiańskie bogi i demony”, który opowie o mitologii słowiańskiej w kontekście treści badanego przez siebie rękopisu Bronisława Trentowskiego, żyjącego w latach 1808-1869 autora dzieła „Wiara słowiańska, czyli etyka piastująca wszechświat”.
W niedzielny poranek, ostatniego dnia festiwalu, o polowaniach na czarownice opowie Jagoda Kurek. Zapowiada się emocjonujący wykład. Z prelegentką będzie można podyskutować także w festiwalowej Strefie za Piecem, ale o tym później. W minionym roku Jagoda także czynnie uczestniczyła w naszym festiwalu. Wygłosiła również w Grodzisku Owidz wykład o kontekście agrarnym obrzędowości dawnych Słowian w trakcie ubiegłorocznego Święta Plonów.
GRAFIKA, FOTOGRAFIA, RYSUNEK, MALARSTWO
Hanna Dola pojawi się podczas Festiwalu Mitologii Słowiańskiej – zaprezentowana zostanie wystawa „Panteon bogów słowiańskich”. Z artystką będziecie mogli też osobiście porozmawiać, bowiem obecna będzie w trakcie festiwalu.
Podczas tegorocznego festiwalu obejrzeć będziecie mogli także wystawę prac plastycznych Dominiki Sikory pt. „Echa przeszłości”.
Natalia Rex to polska artystka, która od ponad dziesięciu lat zajmuje się fotografią cyfrową i autoportretem. Inspiracje czerpie z polskiej sztuki ludowej, ikonografii i surrealizmu. Jej główna metoda planowania i tworzenia obejmuje szkicowanie, fotomontaże, a także decoupage i malowanie na drewnie. Seria prac Natalii Rex zatytułowana „Mitologia Słowiańska” przedstawia symbole, mity i elementy folkloru obecne w wierzeniach Słowian. Seria zawiera 13 unikalnych prac wydrukowanych na płytkach piankowych. W banerze (poniżej) wykorzystano pracę artystki zatytułowaną „Południca”.
MUZYKA
Festiwalowe granie zainicjuje w piątkowy wieczór warszawski zespół Krůk – zapowiada się atmosfera nieco mrocznej refleksyjnej melancholii, jaką artyści tworzą wokół sceny.
DLA DZIECI (I NIE TYLKO)
INSCENIZACJE
W programie tegorocznego Festiwalu Mitologii Słowiańskiej nie może zabraknąć plenerowych inscenizacji ukazujących dawne praktyki obrzędowe. Ekipa Słowiański Mit o Stworzeniu Świata we współpracy z Koło Jana zaprezentują między innymi: zaślubiny, czyli swadźbę, postrzyżyny, czyli inicjację chłopca w dorosłość, wróżby z koniem i szczapami wróżebnymi, pochówek ciałopalny z tryzną.
TO NIE WSZYSTKO
Wydarzeń, zdarzeń, spotkań i olśnień z pewnością będzie całe mnóstwo.
Widzimy się na Festiwalu!
[źródło: https://www.facebook.com/MuzeumMitologiiSlowianskiej/]
Jeśli jeszcze się zastanawiacie, czy ruszyć na Festiwal Mitologii Słowiańskiej, zajrzyjcie do galerii zdjęć przedstawiających to, co działo się w Owidzu w zeszłym roku.
Festiwal Mitologii Słowiańskiej za nami. Jak było? [FOTOREPORTAŻ]