Leczenie atopowego zapalenia skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła oraz nawracająca choroba zapalna skóry, określane także jako egzema. Jak je leczyć?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) uważane jest za jedną z chorób cywilizacyjnych. Jeszcze na początku wieku XX borykał się z nią zaledwie 1% ludności, z kolei obecnie dotyka ona około 1/3 populacji. Na tę przewlekłą dolegliwość skórną cierpią przede wszystkim dzieci, jednakże może występować ona również wśród osób dorosłych. Co powoduje atopowe zapalenie skóry i co najważniejsze: w jaki sposób przebiega leczenie?

Atopowe zapalenie skóry i jego przyczyny

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła oraz nawracająca choroba zapalna skóry, określane także jako egzema. Najczęściej objawia się u niemowlaków w pierwszych miesiącach ich życia lub też diagnozowana jest u dzieci w wieku przedszkolnym. Zdecydowanie rzadziej przypadłość ta dotyka osoby dorosłe.
U podstaw AZS leżą predyspozycje genetyczne, związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego oraz jego błędnymi reakcjami na niewielkie dawki antygenów. polegającymi na wytwarzaniu zbyt dużej ilości przeciwciał IgE przeciwko alergenom. Ponadto, za jedną z przyczyn wskazuje się również wadliwą budową naskórka, powodującą zaburzenia funkcjonowania skóry. Atopowemu zapaleniu skóry sprzyjają ponadto zanieczyszczenia środowiska, a także długotrwały stres, który w niektórych przypadkach może zaostrzyć chorobę.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry objawia się w nieprzyjemny i bardzo uciążliwy sposób, ponieważ towarzyszy mu silne swędzenie skóry, wysypka, grudki, rumień, przesuszony naskórek, a także liczne zaczerwieniania.
Zmiany najczęściej pojawiają się na zgięciach łokciowych i kolanowych, a także na twarzy oraz jej okolicach. U niemowlaków pierwsze symptomy zauważalne są najczęściej na buzi, głównie policzkach i czole, a także owłosionej skórze głowy. Następnie przechodzą na szyję, a po 1. roku życia mogą występować na powierzchniach zgięciowych.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Leczenie AZS to proces długotrwały i żmudny, ponieważ jest to choroba mająca tendencję do nawrotów, często będąca w uśpieniu. Bardzo ważna jest tutaj sumienność oraz dyscyplina. Tylko regularna pielęgnacja skóry może przynieść oczekiwane rezultaty.

Właściwa pielęgnacja skóry

W pierwszej kolejności należy zadbać o przywrócenie właściwej kondycji naszego naskórka. Przeznaczone są do tego specjalne kremy, maści, emulsje oraz żele do kąpieli o działaniu głęboko natłuszczającym, łagodzącym podrażnienia oraz odżywczym. Czasami zawierają one preparaty steroidowe, jednak dla małych dzieci wybierane są specjalne emolienty, które ze względu na swoja łagodność mogą być stosowane już od pierwszych miesięcy życia.
Poza preparatami kosmetycznymi, w łagodzeniu objawów AZS pomagają również kąpiele, nie dłuższe niż 15 minut w temperaturze wody od 32-36 stopni Celsjusza. Bardzo skutecznie złuszczają one naskórek oraz łagodzą swędzenie. Do wanny zalecane jest dodanie kilku kropel żelu natłuszczającego. Również po kąpieli powinniśmy pamiętać, aby delikatnie osuszyć ciało ręcznikiem i niezwłocznie nałożyć odpowiednie kremy.

Farmaceutyki na AZS

Przy diagnozie AZS lekarze mogą zalecić przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, które łagodzą stany zapalne oraz uczucie swędzenia. W przypadkach. gdy pojawią się rozległe zmiany skórne stosowane są również doustne gikokortykosteroidy, a gdy doszło do zakażenia naskórka konieczne może stać się włączenie do terapii antybiotyków oraz leków grzybobójczych.

Minimalizacja czynników sprzyjających nasilaniu się objawów

Chcąc złagodzić przebieg choroby powinniśmy w szczególności: unikać sytuacji stresogennych, w ciągu dnia pić dużo wody, aby nawodnić organizm również od wewnątrz, unikać alergenów, zadbać o jakość wybieranych ubrań (zalecane są lekkie i miękkie materiały, takie jak bawełna), stosować bezpieczne i hipoalergiczne środki do prania, a także zrezygnować z kosmetyków na bazie wielu szkodliwych składników podrażniających i mogących powodować reakcje alergiczne.
Artykuł powstał we współpracy z https://www.febumed.com.pl/