Automatycznie zapisany szkic 3

Wybieramy sztućce

Czy sztućce mogą być ozdobą stołu?

Sztućce to jedne z podstawowych narzędzi kuchennych, używanych na co dzień, których nie może zabraknąć w kuchni. Pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale również stanowią ozdobę stołu. Powinny cechować się wygodą użytkowania, estetyką, a także trwałością. Odpowiednio dobrany komplet posłuży nam przez lata.

Z jakich materiałów wybrać sztućce?

Podstawowy parament, który wpływa na jakoś sztućców to materiał. Jeszcze kilka lat temu popularnością cieszyły się zestawy wykonane ze srebra. Ze względu na wysoką cenę oraz ciężkość, powoli się od nich odchodzi. Zastąpiły je sztućce wykonane ze stali nierdzewnej, które zawierają w składzie nikiel i chrom. Są lekkie , ale i solidne.Na rynku są dostępne modele, oznaczone symbolem: 18/0, 18/8 lub 18/10. Symbol określa średnie stężenie podstawowych pierwiastków, chromu i niklu, do produkcji wyrobów. Liczba 18 określa poziom chromu, a 0,8 i 10 to procent zawartości niklu. Im wyższy poziom niklu, tym większa wytrzymałość sztućców. Wersja 18/10 cechują się największą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, niskie i wysokie temperatury, zarysowania, a także ostre detergenty.

Warto pamiętać, że nikiel jest alergiczny. W związku z tym, osoby na niego uczulone, powinny wybrać zestawy , które nie zawierają domieszek niklowych.

Jaki design wybrać?

Sztućce to nie tylko narzędzia kuchenne służące do jedzenia, ale także ozdoba stołu. Design sztućców należy dopasować do indywidualnych preferencji. Przy wyborze należy pamiętać, aby elementy zastawy stołowej tworzyły harmonijką kompozycje i były spójne. W związku z tym warto zestaw sztućców dopasować do zastawy, którą posiadamy np. talerzy, filiżanek, salaterek, a także aranżacji wnętrza. Klasyczne zestawy zawierają modele o wysokim połysku.

Na rynku dostępne są również modele o matowym wykończeniu, wykonane ze szczotkowanej stali nierdzewnej. To świetna opcja dla osób, które cenią sobie niebanalny i nowoczesny design. Modele w stylu retro, idealnie sprawdzą się w eleganckiej jadalni i salonie. Wiele ciekawych propozycji znajdziecie na – https://home-you.com/pl/jadalnia/serwowanie/sztucce.

Sztućce specjalne – które warto kupić?

Zestaw sztućców składa się zazwyczaj z noży, widelców oraz łyżek stołowych. Są również zestawy, które dodatkowo zawierają widelczyki lub małe łyżeczki. Oprócz podstawowych elementów, do wyposażenia kuchni zalicza się również sztućce o specjalnej konstrukcji. Są one dostosowane do konkretnych produktów, tym samym ułatwiając korzystanie z nich. Wśród często stosowanych, wyróżniamy:

  • Nóż do sera – posiada on specjalne rozwidlenie na końcu, które ułatwia nakładanie sera,
  • Nóż do masła – ma opływowy kształt oraz szerokie, płaskie ostrze o zaokrąglonej końcówce
  • Nóż do pizzy – nazywany radełkiem, ma charakterystyczne okrągłe ostrze z drobnymi ząbkami. Ostrze jest przymocowane do trzonka w taki sposób, aby mogło swobodnie się obracać i równo pokroić pizzę,
  • Łyżka wazowa – służy do nakładania zupy lub kompotu,
  • Łyżka do spaghetti – cechuje się otworem w centralnej części oraz ząbkami dookoła nabierki. Dzięki temu chwytanie makaronu jest łatwiejsze,
  • Sztućce do grilla – to specjalny zestaw, który zawiera komplet noży i widelców do steków.