Spisywanie intercyzy małżeńskiej w kancelarii notarialnej

Spisywanie intercyzy małżeńskiej w kancelarii notarialnej

Czym jest intercyza? Gdzie podpisać umowę małżeńską w Gliwicach?

Aby dobrze zabezpieczyć swoje majątki, małżonkowie często decydują się na podpisanie intercyzy. Decydując się na takie rozwiązanie, warto zasięgnąć pomocy w profesjonalnym biurze notarialnym. Na obszarze Górnego Śląska szeroką ofertę kancelarii posiadają Gliwice.

[materiał sponsorowany]

Spisywanie intercyzy małżeńskiej w kancelarii notarialnej
Źródło: gajos-malachowski.pl

Regulacja stosunków majątkowych

Intercyza zwykle kojarzona jest z rozdzielnością majątkową par małżeńskich. Reguluje ona jednak cały szereg stosunków majątkowych miedzy małżonkami. W polskim prawodawstwie wyróżnić można aż cztery różne rodzaje umów małżeńskich. Pierwsza z nich dotyczy ograniczonej wspólności majątkowej, która polega na umownym wyłączeniu ustalonych elementów z majątku wspólnego. Rozwiązaniem analogicznym jest rozszerzona wspólność majątkowa, dotycząca znacznej części dóbr. Kolejne regulacje dotyczą całkowitej rozdzielności majątku oraz rozdzielczości majątku z tzw. wyrównaniem dorobków.

Umowy małżeńskie

Każda z umów zawieranych między małżonkami powinna być sporządzana oraz podpisywana u notariusza. W dziedzinie usług, które oferują kancelarie notarialne Gliwice – gajos-malachowski.pl/ są w stanie zapewnić dostęp do wielu prężnie rozwijających się biur. Otwarcie małżeńskiej umowy majątkowej wiąże się z określonymi opłatami. Rozwiązaniem najbardziej korzystnym finansowo jest sporządzenie intercyzy jeszcze w okresie narzeczeństwa – koszty usługi są wówczas niższe, niż po ślubie. Na łączną kwotą ok. 500 zł za osobę składa się honorarium notariusza, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz podatek VAT 23 proc.

Kancelarie notarialne Gliwice

W przypadku małżeństw chcących sporządzić rozdzielność majątkową, wydatki są zwykle większe. Opłata notarialna zależy w takiej sytuacji przede wszystkim od łącznej wartości majątku należącego do małżonków. Niezależnie od przedmiotu sprawy, na spisanie intercyzy warto zdecydować się jak najwcześniej. Oferujące liczne kancelarie notarialne Gliwice to miasto, gdzie znaleźć da się wielu dobrych notariuszy. W ten sposób zabezpieczyć można swój dorobek przedmałżeński, a także zyskać lepsze pojęcie o prawnych możliwościach kształtowania sytuacji majątkowej w związku.