Autocasco, NNW, assistance – czym są i kiedy warto je kupić?

Autocasco, NNW, assistance – czym są i kiedy warto je kupić?

Jak wybrac AC dla samochodu? Czy decydować się na NNW i Assistance?

 

Zbliża się termin przedłużenia polisy OC i zacząłeś się zastanawiać, czy poszerzyć ją o dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne? A może to ktoś wspomniał Ci, że ma autocasco, NNW lub assistance i jest z zadowolony? Przeczytaj charakterystykę każdego z dodatkowych ubezpieczeń i zadecyduj, które jest dla Ciebie odpowiednie!

[materiał sponsorowany]

Czym jest autocasco?

Autocasco – zwane skrótowo AC – to jedno z najpopularniejszych nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Nie ma tak kompleksowej ochrony jak OC, działa bowiem jedynie w odniesieniu do samochodu, a nie osób. Pozwala na uzyskanie odszkodowania od ubezpieczyciela, gdy pojazd dozna szkody na skutek Twojej winy, kradzieży, aktu wandalizmu, a nawet żywiołów natury (spłonie, zatonie w trakcie powodzi, uszkodzi się od gradu). Przed wykupieniem go – ale także przed wykupieniem jakiegokolwiek dodatkowego ubezpieczenia – warto przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczyciela (OWU). To tam ukryte są wszystkie informacje popularne zwane „małym druczkiem”.

Ubezpieczenie AC dostępne jest w zróżnicowanych pakietach, które różnią się zakresem i ceną. Dla starszych aut trudno uzyskać najwyższy pakiet, bo ubezpieczyciel ponosi większe ryzyko konieczności wypłacenia wysokiego odszkodowania. Dlatego takim osobom oferuje się minicasco – pomniejszony pakiet AC.

Autocasco, NNW, assistance – czym są i kiedy warto je kupić? 1
Źródło: kioskpolis.pl

Czym jest ubezpieczenie NNW?

Przeciwnie do AC, NWW to polisa obejmująca ochroną nie pojazdy, a ludzi. Działa w odniesieniu do kierowcy i wszystkich jego pasażerów. Odszkodowanie zostanie Wam wypłacone bez względu na to, czy jedziecie, czy dopiero wsiadacie lub wysiadacie, korzystacie z postoju lub naprawiacie samochód w tracie podróży.

Przykładowe czynniki związane z wypłatą odszkodowania to następstwa: zawału serca, udaru mózgu, inwalidztwa, pobytu w szpitalu, a nawet poniesienia śmierci. Ubezpieczyciel może zwrócić Ci koszty pogrzebu, transportu zwłok, zakupu protez. Będziesz mógł liczyć także na zasiłek za każdy dzień niezdolności do nauki, zwrot kosztów leczenia i refundację kosztów poniesionych na leczenie za granicą.

Przeczytaj o pełnej charakterystyce ubezpieczenia NNW w artykule: Ubezpieczenie komunikacyjne NNW – opcja czy konieczność?

Autocasco, NNW, assistance – czym są i kiedy warto je kupić? 2
Źródło: kioskpolis.pl

Czym jest polisa assistance?

Ostatnia popularna dodatkowa polisa komunikacyjna to assistance. Podobnie to NNW działa w odniesieniu do ludzi. Ma Ci zapewnić dodatkową pomoc różnego rodzaju, np. serwisową, medyczną, informacyjną lub prawną. Dzieli się na obszary: samochodowy, zdrowotny, domowy, podróżniczy, rodzinny, przy czym każdy ubezpieczyciel może dowolnie ustalać zakres. Koniecznie wczytuj się w OWU!

Assistance może działać zarówno w kraju, jak i za granicą. Przyda Ci się na przykład w sytuacji, gdy samochód ulegnie poważnemu uszkodzeniu i konieczne będzie zawiezienie go lawetą do warsztatu. Przy okazji zostaną Ci zapewnione nocleg i wyżywienie w miejscu nieplanowanego postoju.

Z kolei medyczny pakiet assistance zapewni Ci pomoc i obsługę medyczną w nieprzewidzianej sytuacji. Pokryje koszt leczenia czy wizyty domowej, transportu medycznego, udostępnienie urządzeń medycznych, a także zapewni telefoniczną informację medyczną.