Grzegorz Turnau: Donald Tusk jest dumą Kaszub [FILM] 1

Grzegorz Turnau: Donald Tusk jest dumą Kaszub [FILM, WYWIAD]

Krakowski artysta postanowił zamanifestować swoje poglądy polityczne podczas krótkiej rozmowy w Ostrzycach

W sobotę, 11 sierpnia 2018 roku w Ostrzycach koncertował Grzegorz Turnau. Jego występ odbywał się w ramach X Festiwalu Przyjemności Muzycznych.

Wpsółpraca: Piotr Emanuel Dorosz

Na koncert artysty przybył tłum wielbicieli muzyki „z tekstem” przez wielkie „T”. Parking w centrum Ostrzyc był szczelnie wypełniony publicznością. Grzegorz Turnau zagrał wszystkie swoje znane utwory, na czele z „Między ciszą a ciszą”, „Naprawdę nie dzieje się nic” czy „Bracką”. Publiczność nie była przypadkowa, śpiewała razem z krakowskim bardem, doskonale znała teksty jego pieśni. Zresztą on sam nie ograniczał się tylko do swoich utworów. Prezentował również własne interpretacje dzieł innych wykonawców, np. Johna Lennona czy Marka Grechuty.

Grzegorz Turnau, wraz z towarzyszącym mu gitarzystą Jackiem Królikiem, zdołali stworzyć u brzegu jeziora Ostrzyckiego niepowtarzalną, poetycką atmosferę.

Kilka minut rozmowy

Po koncercie udało nam się porozmawiać z artystą. Znalazł dla nas chwilę, w koncertowym zamieszaniu, w zaimprowizowanej garderobie.

Rozmawialiśmy o Kaszubach – jak je postrzega wybitny Krakus, o muzyce kaszubskiej, gdy nagle, dość niespodziewanie padły słowa, które trudno zinterpretować inaczej, jak jako wyraźną deklarację lub manifestację poglądów politycznych, wprost nawiązującą do aktualnej rzeczywistości pozamuzycznej i pozapoetyckiej.

[Film: autor zdjęć – Piotr Emanuel Dorosz]

Jest mi miło, że jeden z najwybitniejszych polskich mężów stanu jest stąd, mówię o Donaldzie Tusku, i uważam że to duma Kaszub – powiedział Grzegorz Turnau.


Festiwal Przyjemności Muzycznych jest jedną z ważniejszych imprez muzycznych odbywających się na Kaszubach. To już dziesiąty raz, kiedy do Ostrzyc zjechali najwybitniejsi polscy wykonawcy reprezentujący dość wymagające w odbiorze nurty muzyczne. W sobotę, oprócz Grzegorza Turnaua, na scenie pojawiły się młode aktorki z repertuarem Kaliny Jędrusik, a także Ania Rusowicz. W niedzielę zaś wystąpił Zespół Wokalny 5/6, a także Krystyna Stańko i Janusz Radek.

W Ostrzycach, na kolejnych edycjach Festiwalu Przyjemności Muzycznych w ostatnich latach występowali m.in. Mietek Szcześniak, Marek Dyjak, Anita Lipnicka, Renata Przemyk, Piotr Bukartyk, Antonina Krzysztoń, i wielu innych wybitnych artystów.