O podróżowaniu kilka ważnych słów [FOTOREPORTAŻ]
Wyciągnięte z redakcyjnej szuflady. Niektóre z nich mogą się wydawać kontrowersyjne. Ale wskazują jedno – podróż to nie jest uczestnictwo w zbiorowym cykaniu fotek do Facebooka. To coś więcej.
Oto ludzie wędrują, aby podziwiać szczyty gór, spiętrzone fale morza, szeroko rozlane rzeki, Ocean otaczający ziemię, obroty gwiazd. A siebie samych omijają, siebie nie podziwiają.
Św. Augustyn, Wyznania, rok 397-401.
![O podróżowaniu [FOTOREPORTAŻ] 3](http://magazynkaszuby.pl/wp-content/uploads/2018/01/o-podrozowaniu-fotoreportaz-4.jpg)
O podróżowaniu. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby
Dla całkowitej satysfakcji wędrówka powinna odbywać się w pojedynkę. Jeśli idzie się w towarzystwie albo nawet z jedną tylko osobą, wędrówka pozostaje wędrówką wyłącznie z nazwy – staje się czymś zupełnie innym, co bardziej przypomina piknik.
Robert Louis Stevenson, Podróże z osiołkiem, 1879.
Podróż czyni mądrego lepszym, a głupiego gorszym (przysłowie angielskie).
Nigdy zadość nie można przypominać wędrowcom polskim, że na Kaszubach są nie tylko turystami, ale zarazem i pionierami polskimi. Od ich zachowania się wobec ludności kaszubskiej dużo zależy, wiec niech nigdy nie wychodzi im z pamięci napomnienie: Pro patria est dum ludere videmur.
Aleksander Majkowski, Zdroje Raduni, Przewodnik po Szwajcaryi Kaszubskiej, 1913.
Lepiej jest podróżować niż docierać do celu.
William Hazlitt, O wybieraniu się w podróż, 1822.
Niech tylko mam nad głową czyste błękitne niebo, pod stopami zieloną murawę, przed sobą wijącą się ścieżkę i trzy godziny marszu, zanim dotrę do domu na obiad – wtedy mogę myśleć! Jakaś igraszka zawsze przychodzi człowiekowi do głowy podczas wędrówki przez samotne wrzosowiska. Śmieję się więc, biegnę, skaczę i śpiewam z radości.
William Hazlitt, O wybieraniu się w podróż, 1822.
Goethe przekonał się, że najważniejszym celem podróżowania jest odkrywanie samego siebie; podróż była dla niego Eine Schule des Sehens, „szkołą widzenia”; chciał, jak mówił odkrywać siebie w przedmiotach, które widział.
Norman Davies, Na krańce świata, 2017.
„Podróżować albo być podróżowanym” [Reisen oder Gereist-Werden]
Tytuł eseju Stefana Zweiga, 1926.
Pieszy wędrowiec jest bez wątpienia najbardziej niezależnym spośród podróżników.
Karl Baedeker, Przewodnik po dolinie Renu, 1829.
Dwie koszule z wełnianej flaneli, para wełnianych pończoch, pantofle, przybory toaletowe, lekki płaszcz chroniący przed deszczem i solidny parasol powinny okazać się wyposażeniem wystarczającym. (…) Należy unikać ciężkich plecaków z wieloma kieszeniami; lekka torba jest znacznie mniej uciążliwa i można ją nosić w sposób najlepiej odpowiadający naszym upodobaniom.
Karl Baedeker, Przewodnik po dolinie Renu, 1829.
Jeżeli człowiek nie dotrzymuje kroku swoim towarzyszom, może dzieje się tak dlatego, że słyszy dźwięki wybijane przez innego dobosza? Przeto niechaj kroczy w rytm jego bębna, choćby najbardziej miarowy czy daleki.
Henry David Thoreau, Walden czyli życie w lesie, 1854.
Chodzenie jest cnotą, turystyka – grzechem śmiertelnym.
Werner Herzog, czasy współczesne.
Rozmawianie bowiem z ludźmi minionych wieków to niemal to samo co podróżowanie.
René Descartes, Rozprawa o metodzie,1637
***
Zdjęcia zrobione zostały 12 stycznia 2018 roku w lesie między Kartuzami i Grzybnem.
***
Korzystałem m.in. z: Dan Kieran, “O wolnym podróżowaniu”, Wydawnictwo WAB.