Kościerzyna. Muzyka klasyczna najwyższej próby

W najbliższy piątek i niedzielę Kościerzyna zabrzmi muzyką na najwyższym światowym poziomie

W najbliższy piątek i niedzielę Kościerzyna zabrzmi muzyką na najwyższym światowym poziomie.

W piątek, 10 czerwca o godz. 19.00 w kościele p.w. Świętej Trójcy wystąpi  Polska Filharmonia Kameralna pod kierownictwem Wojciecha Rajskiego wraz z solistką Agnieszką Styczeń. Razem wykonają koncert fletowy Mieczysława Weinberga i kilka miniatur tego kompozytora.

Drugą część wypełni muzyka Antoniego Dworzaka i Wolfganga Amadeusa Mozarta. Usłyszymy dwie doskonale znane serenady E-dur opus 22 czeskiego kompozytora i „Eine kleine Nachtmusik” w tonacji G-dur K 525 mistrza z Salzburga.

Z kolei 12 czerwca o godz. 16.00 także w kościele p.w. Świętej Trójcy wystąpi Polski Chór kameralny (do niedawna nosił nazwę Schola Cantorum Gedanense) pod dyrekcją gwiazdy światowej dyrygentury Stephena Laytona. Utwory, które zostana zaprezentowane to kompozycje Parta, Rachmaninova, Verdiego, Brucknera, Miskinisa, Victorii, Parsonsa, Tallisa i Messiaena. Koncert będzie stanowił swoisty muzyczny hołd, który chór wykona w przestrzeni Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin na tydzień przed obchodami święta Patronki Miasta.

Wejście na oba koncerty jest bezpłatne.

***

Stephen Layton jest gwiazdą światowego formatu.

Źródło: Twitter
Źródło: Twitter

Dowodził najsłynniejszymi orkiestrami świata. Obecnie stoi na czele City of London Symphonia.

Otrzymał wiele najważniejszych nagród muzycznych (w tym nagrodę pisma Gramophone).

Stale pracuje z trzema chórami: Polyphony który założył w 1986, Holst Singers od 1993 i wielce zasłużony chór z Cambridge który wcześniej funkcjonował pod dyrektorską batutą Richarda Marlowa Chór of Trinity College. Z tym ostatnim chórem Layton udaje się na tournee po wielkich miastach Australii i Nowej Zelandii w lipcu i sierpniu.

Nagrywa swe płyty w audiofilskiej firmie Hyperion. Za swe osiągnięcia fonograficzne otrzymał dwukrotnie nagrodę Gramophone Awards, ale także najwyższą nagrodę francuską Diapason d’or., Echo Deutscher Musicpreis, hiszpańską Compact Awards, jego płyty były czterokrotnie nominowane do amerykańskiej nagrody Grammy.

Poza wykonaniem wielkich oratoriów Handla, dyrygenta absorbują takie projekty jak wykonana dla English National Opera Bachowska – Pasja wg św. Jana w reżyserii Deborah Warner, Litania – Arvo Pärta z Hilliard Ansamble, wykonanie wiolonczelowego fresku „Proticting Vail” z Matthew Barkeyem, i projekt do muzyki Gabriela Faurego „Requem Tour”.

Inną wielką pasją artystyczną Stevena Laytona jest organizacja i uczestnictwo w wielkich wydarzeniach festiwalowych – wraz z chórem Trinity College Cambridge i City of London Simphonia rezyduje na Cheltenham Festiwal, z tą samą orkiestrą występuje na BBC Proms oraz Festiwal Trzech Chórów wraz ze słynną Philharmonia Orchestra.

Źródło: www.miastokoscierzyna.pl oraz www.koscierski.info

***

Rozmowa z Janem Dittrichem – dyrektorem Kościerskiego Domu Kultury

Jak udało się Państwu ściągnąć do Kościerzyny światowej sławy dyrygenta?

Trzeba powiedzieć sobie, że udało się to dzięki znajomościom. Znamy się z szefem chóru z Trójmiasta, z panem profesorem Janem Łukaszewskim. Rozmawialiśmy kiedyś ogromnie dużo o muzyce klasycznej, przede wszystkim angielskiej i również o tym, że jest taka możliwość aby Layton przyjechał do Polski. Zapytałem wówczas: „A może by tak do nas?” Niewykluczone – odpowiedział. Zresztą bardzo cenię sobie Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis i uważam, że jest to jedyny chór w Polsce, który mógłby wystąpić z Layton’em. Nie udało się w zeszłym roku, gdyż Layton miał zupełnie inny plan co do swojego czasu wolnego, ale w tym roku dotrzymał słowa i przyjeżdża. Sporo osób jest zaangażowanych w to przedsięwzięcie, niekoniecznie posiadających dużo pieniędzy, za to są miłośnikami wielkiej muzyki. Dzięki tym osobom, rozmowom i możliwościom jakie się pojawiły, udało się aby to właśnie u nas wystąpił tak ceniony na świecie dyrygent.

Spodziewają się Państwo dużej ilości osób na tym koncercie?

Trudno powiedzieć, ale myślę, że ta muzyka spodoba się ludziom, ponieważ będzie to chyba najsłynniejsza muzyka gregoriańska, rzadko wykonywana, de Angelis – do Aniołów. To jest msza, którą kochał Jan Paweł II. Będzie też Ave Maria, Bruckner’a, będzie Ave Maria Verdi’ego, ale dwie doskonałe kompozycje dedykowane Matce Boskiej, to jest Bogurodzica, również w wersji Sergiusza Rachmaninow’a który zawarł ją w nieszporach. Będzie śpiewany hymn dedykowany najświętszemu sakramentowi. Jakbym miał powiedzieć co jest przedmiotem tego koncertu, to jest to wspólnota Ducha wokół Boga i Matki Boskiej poprzez różnych kompozytorów, różne osobowości z różnych krajów. Aczkolwiek generalnie będzie to muzyka tonalna, zrozumiała dla ludzi, taka rozmodlona i pięknie eksponująca naszą duchowość.

Kto wybrał repertuar?

Oczywiście sam maestro Stephen Layton.