Kaszubski hardcore czy po prostu rzeczywistość? [TRAILER]

Nowy serial ma pokazywać rzeczywistość „bez znieczulenia”. W rolach głównych – nastoletni chłopcy i dziewczęta

Nowy serial ma pokazywać rzeczywistość „bez znieczulenia”. W rolach głównych – nastoletni chłopcy i dziewczęta

Serial „Opowieści Kaszubskie” ma być zupełnie inny niż współcześnie produkowane filmy o młodzieży szkolnej.

Jeśli producenci i spece od marketingu zamierzali z tej tajemnicy uczynić marketingowy haczyk, to – trzeba przyznać, udało im się to. Serial, choć jeszcze się nie pojawił w sieci (ma to nastąpić niebawem, być może w ciągu najbliższych tygodni), ma już swoją – potencjalną na razie, publiczność. Tym bardziej, że pisze się o nim, że jest stworzony „bez cenzury” i że „dorosłym widzom raczej się nie spodoba”. Sami nastoletni aktorzy w wywiadach mówią, że filmowe „imprezy na Kaszubach to totalny rozpierdol”.

opowieści kaszubskie
Źródło: www.facebook.com/ opowiescikaszubskie

Serial opowiada o codziennym życiu prestiżowej szkoły artystycznej na Kaszubach. Uczniowie zabiegają o stypendia, i – jak wynika z medialnych doniesień, jest to bardzo ostra rywalizacja.

Jak podaje portal Kartuzy.info, idea projektu narodziła się na ulicy, gdy producent był świadkiem kłótni rodziców z nastolatkiem.
– Czy to chłopak nie był w stanie zrozumieć ich racjonalnej argumentacji, czy może to rodzice nie umieli zrozumieć powagi młodzieżowych problemów? Fabuła nie stara się odpowiedzieć na to pytanie. Stara się natomiast dokładnie odzwierciedlić postrzeganie własnej sytuacji przez młodych ludzi przy pełnym wykorzystaniu narzędzi kinowej dramaturgii. Scenarzyści pracowali momentami w bardzo kameralnej atmosferze z aktorami, budując pełną zwrotów akcji fabułę w oparciu o prawdziwe historie młodych Kaszubów i mieszkańców Trójmiasta – mówiła portalowi Kartuzy.info producentka – Paulina W. (zastrzegła, że chce pozostać anonimowa).

Kaszuby mają stworzyć bajkowy klimat. Mają być sfilmowane w taki sposób, żeby widzowie mogli przekonać się o wyjątkowej urodzie regionu. Akcja będzie się rozgrywać m.in. w Chmielnie, Miechucine, w okolicach Kozaczej Góry, brzegów Raduni czy na gdańskiej plaży na Stogach.

Jak podał inny lokalny portal internetowy, Express Kaszubski:

– Podczas oglądania Opowieści Kaszubskich będzie można skupić się na cudownych, lokalnych krajobrazach. Produkcja odbywała się również w RPA, Skandynawii i USA, jednak fabuła serialu podkreśla istotę Trójmiasta i Kaszub jako centrum świata bohaterów – stwierdziła Paulina W.

Oprócz amatorów, w filmie zagrają również aktorzy profesjonalni, m.in. Julia Kamińska (gra rolę nauczycielki), czy Marcin Turski, znany z popularnego serialu Disney Channel „Do Dzwonka” oraz Christian Kamiński, zaś w roli Kornelii, nowej uczennicy, wystąpi znana modelka Klaudia von Lonski.

Pierwszy sezon serialu liczy 30 odcinków.

Zapowiadają go trzy trailery.

Wydaje się, że poprzez ich produkcję, twórcy serialu postanowili podjąć coś w rodzaju gry z odbiorcą.

Pierwszy trailer może przypominać współczesną wersję serialu Beverly Hills. Z tą różnicą, że aktorki poruszają się jak striptizerki („w moich żyłach płynie prawdziwa gorąca kaszubska krew”), a ich koledzy piją wódkę („jestem Roman i tak jak każdy przeciętny licealista piję wódkę na szkolnym korytarzu”). Pod koniec trailera pojawia się napis: „Ale nie wszystko jest takie, na jakie wygląda”.

Rzeczywiście, w drugim trailerze wszystko wygląda inaczej. Tym razem można odnieść wrażenie, że wyreżyserował i wyprodukował go David Lynch. Mroczne klimaty. Sugestywne, wieloznaczne i symboliczne sceny. Niepokojąca muzyka i tekst.

Trzeci trailer zaczyna się od pytania: „Czy już nas znasz?” Młodzi ludzie w krótkich słowach, w równie mrocznej scenerii, zadają pytania, np. „jak mam widzieć świat, skoro jestem jeszcze nikim?” lub: „jak mam nie kłamać, jeśli jak przyjdę z problemem, to zawsze na mnie wrzeszczysz, mamo?”.

Już wkrótce (serial ma się ukazać w pierwszej połowie 2016 roku) okaże się, czy serial będzie równie interesujący, co poprzedzająca go kampania. Zapewne będzie kontrowersyjny. Dobrze, jeśli okaże się przy tym prawdziwy, wielowymiarowy i niejednoznaczny – jak zapowiadające go trailery.

Poniżej: trzy trailery zapowiadające serial „Opowieści Kaszubskie”.

PIERWSZY TRAILER:

https://www.youtube.com/watch?v=l-HdPEsvVfI

DRUGI TRAILER:

https://www.youtube.com/watch?v=PijVSFX-hUU

TRZECI TRAILER:

https://www.youtube.com/watch?v=i0Jar8iWnF8