Wybór telewizora a typ podświetlania matrycy

Wybór telewizora a typ podświetlania matrycy

Matryce LCD oraz podświetlenie LED i OLED – o tym, co w praktyce zmieniło się w użytkowaniu i parametrach dzisiejszych telewizorów

Do popularnych rodzajów odbiorników telewizyjnych, jeszcze jakiś czas temu, należały płaskie modele znane jako plazmowe, bijąc rekordy popularności wśród konsumentów, którzy wyposażali nimi zarówno salony domów wolnostojących, jak i typowych mieszkań w blokach, biur i gabinetów. Obecnie w ich miejsce wkroczyły warianty z matrycami LCD oraz podświetleniem LED i OLED. O tym, co w praktyce zmieniło się w użytkowaniu i parametrach dzisiejszych telewizorów dowiesz się z poniższych fragmentów.

[materiał sponsorowany]

Wybór telewizora a typ podświetlania matrycy
Źródło: net-s.pl

Dla porządku

Chcąc zachować ład, zwłaszcza gdy lekturą niniejszego artykułu zajmie się ktoś kompletnie niezorientowany w temacie telewizorów, ale stojący przed koniecznością wyboru jakiegoś modelu, przybliżymy współcześnie dominujące techniki podświetlania. Do głównych rozwiązań, najczęściej występujących w produktach znanych marek dystrybuowanych w renomowanych salonach RTV typu
Net-s.pl, zalicza się między innymi modele LCD ze świetlówkami, które ulokowane są celowo za ekranem, a ich cechą charakterystyczną jest równomierne podświetlanie panelu LCD. Mankamentem w tym wypadku okazuje się jednak zbyt duża przestrzeń jaka zajmowana jest przez wymienione świetlówki. Z kolei dużym plusem jest stosunkowo niska cena takich telewizorów i ich niskie zużycie energii. Kolejny wariant to modele LCD z diodami umieszczonymi na krawędziach ekranu, które cechują się rozprowadzaniem światła diod LED z wykorzystaniem specyficznej światłoprzewodzącej folii. Ich plusem na pewno jest mała grubość ekranu, jednak za minus uznaje się wybiórcze oświetlanie – na pewno nie tak równomierne jak przy wcześniej wspomnianych LCD ze świetlówkami. Dodatkowo, wyróżnia się także telewizory LCD z diodami bezpośrednio za ekranem. W tym przypadku w grę wchodzą jednakże dość wysokie koszty.

Trzy warianty podświetlenia

Kiedy mowa o podziale telewizorów ze względu na typy podświetlenia, niewątpliwie należy wspomnieć o trzech głównych kategoriach. Po pierwsze, direct LED, a zatem system w jakim diody umożliwiają podświetlanie pełnego panelu – nie jest to konstrukcja szczególnie skomplikowana technologicznie, lecz sam sprzęt jest wówczas nieco grubszy gabarytowo. Po drugie, Edge LED, a zatem podświetlanie poprzez diody znajdujące się wyłącznie w skrajnych punktach matrycy. Jest to dużo bardziej ekonomiczny wariant, a przy tym energooszczędny. Full LED plus local dimming natomiast to trzecia opcja, która bazuje na zastosowaniu diod oświetlających całą matrycę. Jest to gwarancja wysokiej jakości obrazu, ale za to sam odbiornik okazuje się nieco grubszy niż telewizor wyposażony w typ podświetlenia Edge LED. Z wszystkimi kategoriami urządzeń, zróżnicowanych pod względem wariantu podświetlania matrycy, można zaznajomić się bliżej w bogato zaopatrzonym serwisie Net-s.pl.