Szykuj siebie i rower na Wielki Przejazd

Wielki Przejazd Rowerowy – po raz pierwszy z Kartuz przez Żukowo do Gdańska

„Wielki Przejazd Rowerowy”, który odbędzie się 12 czerwca, jest częścią ogólnopolskich obchodów „Święta Cyklicznego” – najważniejszego dnia polskiej kultury rowerowej, obchodzonego w dniach 5 – 12 czerwca w wielu miastach Polski. W tych dniach na ulice polskich miast wyjadą tysiące rowerzystów. Również na Kaszubach.

„Święto Cykliczne” to społeczna inicjatywa zainaugurowana w 2009 roku w Krakowie. Pierwotnie miała zwrócić uwagę na obecność rowerzystów w przestrzeni miejskiej i promować rower jako najlepszy środek transportu w mieście. Na przestrzeni lat Święto Cykliczne przekształciło się w festiwal kultury rowerowej, gdzie postulaty kierowane do władz są równie ważne jak manifestowanie radości płynącej z poruszania się po mieście na dwóch kółkach.

Jak piszą organizatorzy „Święta Cyklicznego” i „Wielkiego Przejazdu Rowerowego”:

„Do udziału w Święcie Cyklicznym zachęcamy wszystkich rowerzystów niezależnie od stopnia zaawansowania. Tych, którzy jeżdżą tylko na niedzielne wycieczki, chcemy zachęcić do traktowania roweru jako czegoś więcej – środka komunikacji w mieście. Kolarzom, wyżywającym się w wyścigach i maratonach, proponujemy: zobaczcie jak fajnie może być przejechać się rowerem tylko dla relaksu, gdy nie musicie się z nikim ścigać. Kurierowi rowerowemu, dla którego przemykanie po ulicach zatłoczonych samochodami to codzienna praca, może spodoba się wygląd tych samych ulic pozbawionych na chwilę samochodów.

Celem imprezy jest przede wszystkim świętowanie wolności poruszania się, jaką daje rower. Chcemy zachęcić jak najwięcej osób do korzystania na co dzień z tego wygodnego środka komunikacji. Udziałem w Wielkim Przejeździe Rowerowym chcemy wyrazić nasze poparcie dla idei zrównoważonego transportu w mieście, uspokojenia ruchu samochodowego, budowy dróg rowerowych, poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, poprawy i rozwoju transportu publicznego”.

wielki przejazd rowerowy

W tym roku po raz pierwszy w Wielkim Przejeździe Rowerowym oficjalnie bierze udział Peleton Zachodni – a w nim mieszkańcy z Kartuz, Żukowa, Banina i okolic.

Wielki Przejazd Rowerowy będzie miał trzy peletony – peleton południowy, jadący z Tczewa przez Pszczółki, Pruszcz i Gdańsk, peleton północny, rozpoczynający się w Wejherowie i jadący przez Redę, Rumię i Gdynię oraz peleton zachodni jadący z Kartuz, Żukowa, Banina oraz Kokoszek.

Z Gdańska do Wrzeszcza, peleton przejedzie tunelem pod Martwą Wisłą, co zapewne będzie dla wielu osób pierwszą okazją do zobaczenia tej drogi.

Koncerty muzyczne przeniesiono do wewnątrz peletonów – odbędą się na trasie i będą umilać kibicom oczekiwanie na peleton.

Wybrano nowe miejsce na finał, czyli Sopockie Błonia, nowy park w Dolnym Sopocie, który ugości zmęczonych zapewne rowerzystów, rolkarzy, deskarzy, wrotkarzy, osoby na wózkach inwalidzkich – w myśl idei „koła – kółka – jedna spółka!”. 

Przez Kaszuby będą przejeżdżać dwa peletony: północny i zachodni. Szczegółowa „rozpiska” miejsc przejazdu peletonów przejeżdżających przez Kaszuby – poniżej:

PELETON PÓŁNOCNY
(12 czerwca 2016 roku, Wejherowo – Reda – Rumia – GdyniaSopot – Sopockie Błonia)
Wejherowo – Plac Jakuba Wejhera
9:15 Zbiórka
9:45 Wyjazd
Reda – Cechowa/Gdańska
10:20 Zbiórka
10:35 Wyjazd
Rumia – Starowiejska/Dworzec PKP
11:00 Zbiórka
11:15 Wyjazd
Gdynia – Skwer Kościuszki
12:10 Zbiórka
12:40 Wyjazd
Sopot – Niepodległości/Podjazd
13:20 Dołączenie do peletonu
Sopot/Gdańsk – Droga Zieloną – spotkanie peletonów północnego i południowo-zachodniego
ok. 13:40
Sopot finał 20 WPR – Sopockie Błonia ul. Polna wjazd połączonych peletonów
ok. 13:50

PELETON ZACHODNI (organizator Rowerowe Kaszuby)
(12 czerwca 2016 roku, Kartuzy – Żukowo – Banino – Gdańsk – Sopockie Błonia)
Kartuzy parking przy Muzeum Kaszubskim
8:50 – zbiórka
9:00 – wyjazd
Żukowo Orlen ul. Gdańska
9:45 – dołączenie do peletonu w ruchu
Banino skrzyżowanie Lipowa/Lotnicza/Klonowa
10:15 – wjazd peletonu + 15 min przerwa regeneracyjna
10:30 – wyjazd
Gdańsk – Kokoszki Biedronka parking
11:00 – dołączenie do peletonu w ruchu
11:45 – wjazd Peletonu Zachodniego na ul. Rajską w Gdańsku i dołączenie do peletonu południowego i wspólny przejazd do Sopotu

WIELKI FINAŁ 20 WIELKIEGO PRZEJAZDU ROWEROWEGO
Sopockie Błonia, ul. Polna, Sopot
13:50 – 14:05 Wjazd Peletonów na teren Sopockich Błoń
14:00 – 15:30 Wielki Finał 20 WPR pełen atrakcji znanych z poprzednich lat (m.in. konkurs na najlepsze przebranie, loteria szprychówkowa, Złote i Srebrne Szprychy, zjazd foodtrucków) jak też niespodzianki.

Mapa przejazdu wszystkich peletonów – TUTAJ

Więcej informacji – TUTAJ