Smołdzino. Rowokół, święta góra Słowian
Widok na Rowokół z jeziora Gardno Źródło: Wikipedia.org Autor: Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk
Widok na Rowokół z jeziora Gardno
Źródło: Wikipedia.org
Autor: Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk

Nieopodal wsi Smołdzino znajduje się wzgórze Rowokół, święta góra Słowian. Już we wczesnym średniowieczu było znane jako miejsce pogańskiego kultu religijnego. To niewysokie wzniesienie, zaledwie 115 m npm góruje nad okolicą. W dawnych czasach było również punktem orientacyjnym dla marynarzy. Badania archeologiczne wykazały istnienie kolistych wałów z IX – XI wieku i paleniska ofiarnego. Jednak już w XII i XIII wieku Rowokół stał się miejscem kultu chrześcijan. Na wzgórzu wzniesiono kaplicę poświęconą św. Mikołajowi, patronowi żeglarzy, w której umieszczono obraz Najświętszej Marii Panny. Miejsce to stało się celem pielgrzymek za sprawą obrazu słynącego cudami. Wraz z nadejściem Reformacji kult maryjny ustał a świątynię zburzono.

Ze wzgórzem Rowokół wiążą się liczne legendy, między innymi o dzwonach co potoczyły się do rzeki Łupawy, o zamczysku, który zapadł się pod ziemię, o pirackich skarbach ukrytych gdzieś w pobliżu…

Współcześnie na górze Rowokół znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się wspaniały widok na Słowiński Park Narodowy, a przy sprzyjającej pogodzie widać nawet Bałtyckie morze.

Godziny otwarcia:

Maj, czerwiec, wrzesień godz. 10.00 – 16.00

Lipiec i sierpień godz. 10.00 – 19.00

Cennik:

Bilet normalny – 4 zł

Bilet ulgowy – 2 zł

Taras widokowy znajduje się na wysokości 20,5 m. Prowadzą tam dość strome schody o wysokości stopni ok. 17 cm.

Dojazd:

Droga ze Słupska DW213 do Gąbina i dalej droga lokalna do Smołdzina. Odległość: 32 km.