Fojutowo. Zabytkowy akwedukt i wypoczynek w Zajeździe Fojutowo 4

Fojutowo  to turystyczna miejscowość, leżąca już w granicach województwa kujawsko- pomorskiego, oddalona o 40 km od Chojnic. Najbardziej charakterystycznym obiektem jest tu akwedukt.

Akwedukt Fojutowo

Ten oryginalny zabytek architektury hydrotechnicznej, stanowi skrzyżowanie Czerskiej Strugi, która płynie dołem i Wielkiego Kanału Brdy, który płynie górą. Jest wzorowany na rzymskich budowlach. Ma 75 metrów długości i jest najdłuższym tego typu obiektem w Polsce. Akwedukt został zbudowany w latach 1845- 1849, by doprowadzić wodę z Brdy do Czerskich Łąk. Chodziło o to, żeby nawodnić suchą ziemię w okolicach Legbąda.Akwedukt jest zbudowany z kamieni i żółtej cegły, które są połączone wapnem.  W czasie remontu, w latach 70 XX wieku, zastąpiono niektóre cegły płytami żelbetonowymi,  co niestety, oszpeciło ogólny wygląd obiektu. Na szczęście, w 2002 roku, płyty te zostały przykryte płytkami na wzór cegieł. Akwedukt można zwiedzać po wyznaczonej trasie: górą, wzdłuż kanału,  przekraczając go po drewnianym mostku, a później dołem – można iść w tunelu, pomostem nad Czerską Strugą.

Jest to okolica szczególnie polecana kajakarzom – w pobliżu znajduje się wiele szlaków wodnych. Górną „nitką” akweduktu, po Kanale Brdy przepływają często kajakarze. Również amatorzy leśnych wędrówek, chociażby w poszukiwaniu grzybów, znajda tu coś dla siebie – miejscowość leży w Borach Tucholskich i otoczona jest lasami. To również dobre miejsce wypadowe do zwiedzania południowych Kaszub.

Zajazd Fojutowo

Znajduje się tu Zajazd „Fojutowo”, doskonała baza noclegowa, ale i rekreacyjna. Zajazd ma do zaoferowania: pokoje hotelowe i domy apartamentowe, sale konferencyjne,  kompleks basenów (Basen Kryty ze Strefą Saun i Park Wodny na świeżym powietrzu), wieżę widokową, wypożyczalnię sprzętu wodnego, bryczki,  tor gokartowy, korty tenisowe i boiska. Zimą można korzystać z 200 metrowego stoku narciarskiego, a także z lodowiska.

W Zajeździe organizowane są imprezy, takie jak zabawa sylwestrowa, a także komunie, wesela czy imprezy firmowe, bankiety, konferencje czy szkolenia. To jedno z bardziej znanych w okolicy miejsc wypoczynku i zabawy.

Kontakt:

Zajazd Fojutowo

Fojutowo 7 a 89- 504 Legbąd

tel 694 414 247