Czym właściwie jest augmentacja zęba? Czy ten zabieg boli?

Czym właściwie jest augmentacja zęba? Czy ten zabieg boli?

Wszystko o zabiegu augmentacji zęba

Augmentacja zęba częściej znana jako augmentacja kości, bo to jej dotyczy zabieg, jest zabiegiem przygotowującym do implantacji zęba. Konieczność przeprowadzenia augmentacji kości pojawia się wówczas, gdy zepsuty ząb lub korzeń zęba tkwił w kości szczękowej przez wiele lat, prowadząc do degradacji tkanek.

Na czym polega zabieg augmentacji zęba?

Augmentacja zęba (kości) to regeneracja tkanek polegająca na uzupełnieniu ubytków, powstałych w tkance kostnej. W zależności od typu zabiegu, może być przeprowadzana przy wykorzystaniu różnorodnych materiałów. Zdecydowanie najlepsza jest ta, w której wykonuje się kość autogenną, czyli pobraną bezpośrednio od pacjenta. Inna metoda augmentacji polega na wszczepieniu tkanek pobranych od obcego dawcy – z wykorzystaniem kości homogennej. Ponadto, wyróżniamy również ksenograft, czyli odpowiednio przygotowaną i przetworzoną kość pochodzenia zwierzęcego oraz materiały alloplastyczne, czyli odpowiednio opracowane materiały syntetyczne.

Przed przystąpieniem do zabiegu augmentacji zęba konieczne jest wykonanie zdjęć obrazowych, które pozwolą wskazać obszar wymagający zabiegu. Następnie, w przypadku zabiegów z materiałem autogennym pobiera się wycinek, w innych przypadkach przygotowuje się odpowiedni materiał do przeszczepu. Gdy fragment kości jest już przygotowany, wówczas przystępuje się do zabiegu właściwego, w którym usuwana jest błona śluzowa i tkanka okostna. W jej miejsce wprowadzany jest materiał kościozastępczy, który następnie pokrywa się membraną, która ma za zadanie chronić przed ewentualnym narastaniem tkanek miękkich.

Czy zabieg augmentacji zęba boli?

Sam zabieg, dzięki zastosowaniu odpowiednich środków znieczulających jest całkowicie bezbolesny. Pacjent może czuć jedynie nieznaczny dyskomfort spowodowany przeprowadzaniem operacji wewnątrz ust. Jednak, z uwagi na inwazyjny charakter zabiegu pacjent musi się liczyć z dolegliwościami bólowymi od chwili, w której znieczulenie przestanie działać. Wówczas zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych, które pozwolą zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Szacuje się, że ból po przeprowadzeniu zabiegu augmentacji może utrzymywać się od kilku dni do nawet kilku tygodni. Jednak jeśli jest on umiarkowany i nie utrudnia codziennego funkcjonowania, wówczas należy ograniczyć się do stosowania doraźnych środków przeciwbólowych. W przypadku bólu o mocnym stopniu nasilenia można się udać do dentysty, który oceni, czy proces gojenia przebiega prawidłowo, a w przypadku jakichkolwiek odchyleń zastosuje odpowiednie środki zaradcze.

Jak uśmierzać ból po augmentacji?

W przypadku lekkiego i umiarkowanego bólu zaleca się stosowanie popularnych środków przeciwbólowych takich jak paracetamol i ibuprofen. Należy też stale dbać o zachowanie pełnej higieny jamy ustnej, wraz ze stosowaniem płukanek przeciwbólowych i ziołowych. W przypadku silnego bólu można zastosować silniejsze leki, takie jak ketoprofen. Warto przy tym pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych dziennych dawek środków przeciwbólowych. Między kolejnymi dawkami leków można wspomagać się stosując zimne okłady.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://amber-clinic.pl/