Narzędzia tokarskie - wszystko co musisz o nich wiedzieć! - Magazyn Kaszuby

Narzędzia tokarskie – wszystko co musisz o nich wiedzieć!

 

Toczenie jest procesem, w którym nadmiar materiału zostaje usuwany z pomocą dedykowanych temu celowi, specjalistycznych narzędzi tokarskich. Można więc powiedzieć, iż toczeniem jest obróbka wiórowa i stosuje się je w celu obrobienia zarówno powierzchni zewnętrznych, jak i wewnętrznych danych przedmiotów.

[materiał zewnętrzny]

Charakterystyka toczenia

Znając i rozumiejąc definicję „toczenia” można przejść do charakterystyki tego procesu. Mianowicie: toczenie jest procesem wyróżniającym się tym, iż ruch obrotowy wykonywany jest przez przedmiot obrabiany, który napędzany jest przez wrzeciono tokarki, natomiast narzędzie jakie wykorzystuje się do tego celu odpowiedzialne jest za wykonanie ruchu posuwowego pomocniczego. W efekcie tego typu działań oba ruchy nakładają się na siebie, pozwalając na uzyskanie określonego, pożądanego kształtu. Wyróżnić można dwa rodzaje toczenia: poprzeczne i wzdłużne, które różnią się od siebie w zależności od oddziałujących nawzajem ruchów narzędzia oraz przedmiotu. Nie ma znaczenia czy obrabiany rodzaj powierzchni ma kształt stożkowy, walcowy, kulisty, jajowaty, krzywoliniowy czy też prostoliniowy.

Rodzaje toczenia i tokarek

Narzędzia tokarskie wykorzystywane są w kilku rodzajach obróbki skrawaniem.  Wyróżnić można toczenie wzdłużne, poprzeczne, kształtowe ( z wykorzystaniem noży kształtowych), toczenie stożków, gwintowanie, wiercenie, wytaczanie czy też radełkowanie.  Na rynku dostępnych jest wiele tokarek. Należy do nich zaliczyć tokarki pociągowe (pozioma oś wrzeciona  roboczego, któremu towarzyszy wałek pociągowy i śruba pociągowa lub też wyłącznie wałek pociągowy), tokarki tarczowe (których przeznaczeniem jest obróbka głównie przedmiotów płaskich mających duże średnice), tokarki karuzelowe, tokarki rewolwerowe, tokarki półautomatyczne, tokarki automatyczne, tokarki ze sterowaniem numerycznym CNC, a także tokarki specjalne i branżowe.

Budowa noża tokarskiego

Jednym z najczęściej spotykanych narzędzi tokarskich jest nóż tokarski. W jego budowie wyróżnić można dwie kluczowe części, czyli część roboczą a także część chwytową. Druga z nich mocowana jest bezpośrednio w imaku obrabiarki. W procesie skrawania bardziej istotna jest jednak część robocza noża tokarskiego, który składa się z powierzchni natarcia (jej zadaniem jest umożliwienie spływania wiórów oddzielanych od przedmiotu poddawanego obróbce), powierzchni przyłożenia, krawędzi skrawającej (czyli linii przecięcia powierzchni natarcia z powierzchnią przyłożenia), ostrza (będącego częścią roboczą narzędzia ograniczoną powierzchniami natarcia oraz przyłożenia), a także naroża (czyli miejsca przecięcia krawędzi pomocniczej i  krawędzi skrawającej głównej).

Więcej informacji o tych narzędziach znajdziesz na stronie ich producenta, czyli https://www.yg-1.pl/

 

 

Tomasz Słomczyński Tomasz Słomczyński
Redaktor Naczelny
t.slomczynski@magazynkaszuby.pl

To również cię zainteresuje...

Najnowsze Artykuły