Wakacyjne wędrówki. Jak się do nich przygotować? - Magazyn Kaszuby

Wakacyjne wędrówki. Jak się do nich przygotować?

Przed nami sezon wakacyjny, czas na wędrówki po górach, długie spacery po plaży. Musimy przygotować się do intensywnego wysiłku, który na pewno zapewnią nam długotrwałe piesze wycieczki. Zadbajmy o kondycję, a szczególną uwagę poświęćmy naszym stopom, bo to one narażone są na największe obciążenie. W trakcie długich wędrówek stopy zagrożone są otarciami, pęcherzami i, co za tym idzie, bólem.

[materiał zewnętrzny]

Jak się przygotować?

Wszyscy wiemy, że najważniejszym akcesorium dla wędrowca są buty. Muszą być odpowiednio dobrane do typu przechadzki. Na długie wędrówki nie wybierajmy się w klapkach czy butach na obcasie, bo to pierwszy krok do zafundowania sobie bólu stóp. Zaopatrzmy się w wygodne buty i dobre skarpety, najlepiej takie z naturalnych materiałów.

Jeżeli zaplanowaliśmy w czasie krótkiego urlopu pokonanie pieszo wielu kilometrów, warto o stopy zadbać już wcześniej. Jak się przygotować do wycieczki? Zadbajmy o:

  • wzmocnienie stóp, aby były mniej podatne na uszkodzenia, otarcia czy pęcherze – zaleca się chodzenie na bosaka, choćby tylko po domu,
  • odpowiednią pielęgnację – na bieżąco należy usuwać wszystkie zgrubienia i zrogowacenia naskórka. Możemy wykonać peeling. Zadbajmy o odpowiednie natłuszczenie i nawilżenie stóp,
  • paznokcie – powinny być krótkie. Najlepiej skróćmy je już dwa dni przed wędrówką.
  • buty – powinny być dobrze zawiązane, nie za ciasno, ale tak, aby stopa w bucie „nie latała”, skarpetki w bucie nie powinny być pozwijane, mają gładko przylegać do stopy,
  • przerwy na odpoczynek wykorzystajmy na przewietrzenie obuwia i stopy – zdejmijmy buty i skarpetki, niech „pooddychają” świeżym powietrzem.

Ratunek dla obolałych stóp

Mimo że przygotowaliśmy się do wędrówki, to przewrotność losu może nas dosięgnąć. Na stopie pojawią się otarcia, pęcherz pęknie, przewrócimy się i uszkodzimy naskórek. W takiej sytuacji doskonałe będą plastry na szybkie gojenie ran które złagodzą ból oraz umożliwią dalsze cieszenie się urlopem.

Gdy poczujesz dyskomfort w stopie podczas chodzenia, nie czekaj, aż będzie gorzej. Zatrzymaj się i sprawdź przyczynę. Może to być tylko kamyczek, wtedy należy bezwzględnie wytrzepać obuwie. Przemyjmy stopy, a jeśli nie mamy dostępu do wody, zróbmy to za pomocą nawilżających chusteczek. Gdy na stopie pojawią się otarcia, należy to miejsce  zdezynfekować i przykleić plaster, aby rana szybko się goiła. Pęknięty pęcherz na stopie zabezpieczmy także odpowiednim plasterkiem. Odpowiednie leczenie zapobiegnie stanom zapalnym, zahamuje jego powiększanie, a co za tym idzie, zminimalizuje ból stóp.  

To również cię zainteresuje...

Najnowsze Artykuły