Gdzie szukać porady psychologicznej w trakcie pandemii koronawirusa? - Magazyn Kaszuby

Gdzie szukać porady psychologicznej w trakcie pandemii koronawirusa?

Kiedy pierwszy raz koronawirusa zdiagnozowano w naszym kraju, pojawił się lęk i niepewność, co będzie dalej. Troska o zdrowie i najbliższych jest jeszcze większa, gdy obserwujemy statystyki. Wprowadzane coraz to bardziej rygorystyczne obostrzenia miały zagwarantować spowolnienie pandemii, ale jednocześnie wywarły negatywny wpływ na naszą psychikę. Im dłużej pozostawaliśmy w izolacji, tym trudniej było sobie poradzić.

Wystarczyło kilka tygodni zamknięcia w domu i dystansu społecznego, by nasza psychika zaczęła wysyłać niepokojące sygnały.

[materiał zewnętrzny]

Jak nasza psychika reaguje na pandemię?

Poczucie samotności, pogłębiające się stany lękowe i depresje, przerwane terapie, nasilająca się przemoc fizyczna i psychiczna w niektórych domach, to poważne problemy, które będą narastać. Już teraz niektórzy specjaliści obserwują niepokojącą tendencję – na początku pandemii w sklepach były deficyty papieru toaletowego, teraz nieraz brakuje… alkoholu. To doskonale pokazuje skalę tego, z czym trzeba się mierzyć. Zdrowie psychiczne ma ogromny wpływ na naszą odporność i zdrowie fizyczne. Nie chodzi jedynie o samopoczucie, nie brakuje chorób psychosomatycznych, a to ostatnie, czego nam teraz trzeba. Z tego względu warto podjąć działania jak najszybciej.

Wsparcie psychologiczne Ministerstwa Zdrowia i fundacji

Jeżeli obserwujemy, że zaczyna się z nami dziać coś niepokojącego, albo nasi bliscy sugerują, że coś jest nie w porządku, powinniśmy jak najszybciej zasięgnąć pomocy. Tylko gdzie? Niektórych gabinetów lekarskich i psychologicznych nie można nadal odwiedzić. Podobnie, jak stało się z wieloma innymi usługami, tak i konsultacje specjalistyczne odbywają się online lub telefonicznie.

Już samo Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną infolinię 800-190-590. Mogą z niej skorzystać wszystkie osoby, które odczuwają kryzys i stres związany z pandemią. Innym bezpłatnym numerem dedykowanym osobom borykającym się z problemami natury psychicznej jest 800-77-2222, czyli infolinia Centrum Wsparcia Dla Osób W Stanie Kryzysu Psychicznego.

Coś więcej niż jednorazowa konsultacja?

W przypadku kiedy chcemy mieć stały kontakt z tym samym psychologiem lub psychiatrą, warto poszukać też prywatnych ośrodków. Zatrudniają w nich doświadczonych specjalistów, a co istotne w okresie dystansu społecznego z ich usług można też skorzystać internetowo lub telefonicznie. Jest to szczególnie polecane, jeśli już po pierwsze chodziliśmy do tego specjalisty wcześniej, po drugie dopiero do niego trafiliśmy, ale chcemy utrzymać z nim kontakt również po ustaniu pandemii.  

Konsultacje psychiatryczne w Kartuzach prowadzi m.in. MedicaPark Centrum Medyczne. Lekarze pracujący w tym miejscu mają dobre opinie, bogate doświadczenie i wiedzę. Z konsultacji możemy skorzystać w związku z dotychczasowymi problemami natury psychiatrycznej, ale również jeżeli odczuwamy lęki lub stres, które wynikają z obecnej sytuacji. Problemów natury psychicznej, szczególnie w koronaczasach, nie należy bagatelizować. Warto więc zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy specjalisty, szczególnie jeżeli możemy go znaleźć w okolicy.

[materiał zewnętrzny]

To również cię zainteresuje...

Najnowsze Artykuły