Gra planszowa STOLEME - kaszubskie olbrzymy bohaterami nowej planszówki 2

Gra planszowa STOLEME – ciśnij głazem. Kaszubskie olbrzymy w akcji

Widzimy wizerunki sympatycznych olbrzymów. Naszym zadaniem jest ogłuszyć przeciwnika.

Stolemë – to tytuł kolejnej gry planszowej wydawnictwa Underworld Kingdom, która ukaże się na rynku jeszcze przed świętami. Dla nas, miłośników Kaszub, jest to informacja o tyle dobra, że „nasze” olbrzymy zyskują w ten sposób szanse na to, by trafić pod strzechy, nie tylko w całej Polsce, ale także poza jej granicami. Skąd ten entuzjazm?  W pewnej mierze jest on uzasadniony: poprzednia gra wydawnictwa Underworld Kingdom – Stworze, zyskała wielu fanów, a jej produkcja okazała się spektakularnym sukcesem – zarówno w wymiarze biznesowym, jak i w opiniach recenzentów. Wiele więc wskazuje na to, że Stolemy mają szansę pójść śladem swoich słowiańskich pobratymców ze Stworza – Rusałek, Chowańców, Lich, Nocnic i innych.

Sympatyczne olbrzymy miotają głazami

W sieci ukazały się już zasady, wiemy więc, o co będzie toczyła się owa gra. Otóż – jak przystało na stolemy, również i te z planszówki, będą w siebie rzucały głazami. Wygra ten gracz, który zdoła ogłuszyć przeciwników. Jednak myli się ktoś, kto sądzi, że stolemy to straszliwe potwory, które mogą śnić się w koszmarach.  Nic bardziej mylnego. Z kart do gry spoglądają na nas sympatyczni członkowie dwóch stolemowych rodzinek.

I dobrze, bo kaszubskie olbrzymy przetrwały w pamięci ludowej nie jako przerażające postacie, tylko jak normalne olbrzymy. Normalne – czyli, że z grubsza takie jak my, ludzie… Może były to istoty trochę trochę bardziej porywcze, stąd zwykły się w chwilach słabości obrzucać głazami, których pełno po Kaszubach znajdujemy do dziś…

Ale mniejsza o to – wróćmy do samej gry.

Na nasze pytania odpowiada Grzegorz Arabczyk, autor gry Stolemë:

Dlaczego zdecydowaliście się na mitologię kaszubską?

Od dziecka lubiliśmy czytać bajki i podania ludowe, a jako osoby pochodzące z Pomorza, zawsze szczególnie interesowały nasz Kaszuby, ich folklor i historia. Dodatkowo, jednym z elementów naszej strategii biznesowej jest założenie, że przynajmniej raz w roku wydawać będziemy grę planszową osadzoną w klimatach legend i podań ludowych. Rok temu wydaliśmy STWORZE – czyli grę, w której wcielamy się w istoty pochodzące z mitów, na przykład w Leszego, Rusałkę, Licho itd. W tym roku taką grą będą Stolemë – wybór tematu był dla nas oczywisty. Testując nasz tytuł spotykaliśmy się z wieloma osobami, które są zachwycone podaniami o stolemach, wcześniej nigdy nie mając z nimi do czynienia.

Stworze – projekt, na realizację którego zbieraliście pieniądze na jednej z platform crowdfundingowych,  zakończył się dość spektakularnym sukcesem.

Dwa nakłady gry STWORZE w języku polskim w nakładzie 5 tysięcy sztuk, zostały wyprzedane w ciągu roku. Obecnie na rynek wprowadzamy anglojęzyczną edycję gry i mamy pierwsze zamówienia od zagranicznych dystrybutorów. Prowadzimy też rozmowy i wszystko wskazuje na to, że będzie również czeska edycja. Połowa nakładu dodatku do gry STWORZE Zakazana Polana została sprzedana w przedsprzedaży. To są bardzo dobre wyniki, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że gra jest duża (i nie tania), a my jesteśmy bardzo młodym wydawnictwem.

***

Sugerowany przez wydawcę wiek graczy to 8+. Gra będzie kosztowała 119 zł. Najpierw – w przedsprzedaży, będzie dostępna online w sklepie firmowym producenta (już za kilka dni, jak przekonuje wydawnictwo). Poza tym będzie do kupienia w tzw. dobrych sklepach z grami, a także w sklepach z pamiątkami i sztuką ludową.