Noc Muzeów w Słupsku - Magazyn Kaszuby
Ładowanie Wydarzenia

« Powrót do listy kalendarza imprez

Szczegóły

Data:
20 maja 2017
Czas:
18:00 - 23:59
Kategorie:
, ,

Miejsce

Słupsk
  • To wydarzenie minęło.

Noc Muzeów w Słupsku

Noc Muzeów w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza na EUROPEJSKĄ NOC MUZEÓW 20 maja 2017 (sobota) w godzinach 18.00-24.00 (ostatni goście będą wpuszczani do godziny 23.00)

Przy wejściu za 3 zł każdy zwiedzający otrzyma okolicznościową przypinkę, która będzie uprawniała do korzystania ze wszystkich atrakcji Nocy Muzeów. Do zamku będzie się wyjątkowo wchodzić od strony Ogrodów Zamkowych.

Motywem przewodnim tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów w słupskim muzeum będą lokalni kolekcjonerzy i ich zbiory. Zaprezentują się zarówno cenione stowarzyszenia i organizacje, takie jak Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział Słupsk, Izba Historii Kolei w Słupsku i Międzynarodowe Koło przy Węźle PKP Słupsk będące częścią Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP czy Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Grzmot”, jak i indywidualni pasjonaci.

W ramach prezentacji „Ocalić od zapomnienia pamiątki słupskich kolei” zobaczymy kolejowe zabytki: stare lampy i telefony, dokumenty, medale, albumy itp. Znany słupski dziennikarz i pasjonat Bogusław Matuszkiewicz pokaże „Dwa marzenia – cztery wynalazki!” na bazie wybranych eksponatów ze swojej kolekcji RadioFonia, ukazującej dzieje rozwoju komunikacji między ludźmi w ostatnich 180 latach. Pan Leszek Kuliński zaprezentuje część swoich zbiorów dzwonków z całego świata. Z kolei Pan Jarosław Zwierz przedstawi swoją kolekcję pamiątek związanych z miastem i regionem, na które złoży się przede wszystkim medalistyka i falerystyka słupska, powojenne pocztówki ze Słupska i Ustki oraz powiatu słupskiego, a nawet wydawane przez Muzeum Pomorza Środkowego. Inną kolekcjonerską pasją pana Jarosława, którą zaprezentuje podczas Nocy Muzeów, jest polska moneta obiegowa z okresu od zakończenia drugiej wojny światowej do dzisiaj. Kolekcjonerzy zrzeszeni w PTN pokażą oznaki, odznaki i odznaczenia, dukaty lokalne, monety kolekcjonerskie i obiegowe PRL i RP, oraz banknoty i pamiątki Słupska, a członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Grzmot” z siedzibą przy 7 Pomorskiej Brygadzie Obrony Wybrzeża, której działalność odwołuje się do przedwojennego 1 Morskiego Pułku Strzelców, swoje militarne pamiątki.

Współorganizatorem tegorocznej Nocy Muzeów, podobnie jak w latach ubiegłych, jest Archiwum Państwowe w Koszalinie Oddział w Słupsku. W sobotnią noc zobaczyć będzie można materiały archiwalne prezentujące elewację kamienic i obiektów sakralnych mieszczących się na Starym Rynku i w jego okolicach (m.in. Kościoła Mariackiego czy Starego Ratusza).

Słupskie muzeum prowadzić będzie także wybrane warsztaty ze swojej bogatej oferty edukacyjnej – będziemy się uczyć kaligrafii i robić lalki z plasteliny. Będzie można również posłuchać opowieści o zgromadzonych w zamku meblach z dawnych pałaców i dworów regionu, największej na świecie kolekcji prac Witkacego, a także o wystawach czasowych: „Bajkowy świat lalek” i nowootwartej po przerwie „Bon appétit. Zabytkowe sztućce, ich historia, kształty i przeznaczenie”. Na parterze, w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów wydobytych z krypty Croy’ów w kościele św. Jacka, pokazane zostaną fotografie z jej otwarcia w 1977 r.

W hallu zamkowym wielbiciele Stanisława Ignacego Witkiewicza będą mogli wykonać sobie własnym aparatem portret wielokrotny w stylu Witkacego dzięki specjalnemu systemowi luster przygotowanemu i udostępnionemu przez panów Waldemara Michorzewskiego i Witolda Leśniewskiego.

Na dziedzińcu zamkowym liczne atrakcje zapewnią harcerze Hufca ZHP Ziemi Słupskiej. Będą to gry, zabawy i pląsy, planowane są nawet prawdziwe harcerskie ogniska, na których będzie można upiec przyniesioną z domu kiełbaskę, śpiewając jednocześnie harcerskie piosenki. Będzie również wata cukrowa i podpłomyki, a dla najodważniejszych gra terenowa. Prawdziwym gwoździem programu będą występy finalistki programu the Voice of Poland – Eweliny Boguckiej, również słupskiej harcerki.

Tuż obok harcerzy nadawać na żywo będą krótkofalowcy ze Środkowopomorskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców.

Około godziny 22.30 na dziedziniec dotrze korowód duchów teatralnych ze słupskiego Ośrodka Teatralnego Rondo.

W związku z obchodzonym w tym roku 500-leciem Reformacji, w pobliskim kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Słowackiego 40 o godzinie 20.30 odbędzie się nieodpłatny pokaz filmu p.t. „Luter. On zmienił świat na zawsze” z Josephem Finnesem w roli głównej. Kościół będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych.

W sąsiadującym z muzeum kościele św. Jacka o godzinie 21.00 odbędzie się pokaz multimedialny na temat zabytkowych, barokowych organów z 1657 roku wraz z demonstracją zespołu organowego, w wykonaniu Janusza Dudzińskiego. Podczas prezentacji przedstawione będą fotografie i film z rekonstrukcji organów – większość ze zdjęć będzie po raz pierwszy pokazana publicznie. Organizatorem pokazów jest Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej w Słupsku „Szprycha”, po koncercie rowerzyści przejadą ulicami miasta śladami nieistniejących już obiektów dawnego Słupska. Przejazd będzie urozmaicony multimediami i fotografiami przedwojennego i powojennego miasta.

Po raz kolejny podczas Nocy Muzeów komitet społeczny będzie prowadził zbiórkę na zakup muzealiów. W ubiegłym roku udało się zebrać niebagatelną kwotę ponad 1 000 zł! Za wsparcie naszych działań już teraz dziękujemy!

Większość atrakcji dostępna będzie przez całą Noc Muzeów, a kolekcjonerzy, którym poświęciliśmy tegoroczne spotkanie, chętnie podzielą się swoją wiedzą i pasją (kolejarze i żołnierze przyjdą w mundurach!). Dla tych, którzy dopiero szukają kolekcjonerskiego hobby przygotowane będą foldery Archiwum Państwowego i Izby Historii Kolei oraz stemplowane okolicznościowymi pieczątkami wizytówki Izby.