Rowy, turystyczna wieś nadmorska. Nie tylko plaża
Rowy, kościół Źródło: Wikipedia Autor: Mike p
Rowy, kościół. Źródło: Wikipedia. Autor: Mike p

Rowy, to nieduża, nadmorska wieś leżąca u ujścia Łupawy do Bałtyku. Położona wśród sosnowych lasów, w pobliżu Słowińskiego Parku Narodowego i jeziora Gardno, jest idealnym miejscem na wakacyjny odpoczynek. Rowy to nie tylko piękna, piaszczysta plaża. To także historia, legendy i zabytki. Pierwsze wzmianki o Rowach pochodzą z 1282 roku. Zawsze była tu osada rybacka zamieszkana przez Słowińców, ludem spokrewnionym z Kaszubami. Pierwszy kościół wybudowano na niewielkim wzgórzu już w XIV wieku. Do roku 1799 głoszono w nim kazania po słowińsku. Ten kościół rozebrano w 1850 roku. Obecną świątynię w stylu neoromańskim wybudowano w połowie XIX wieku. Jako materiał budowlany posłużyły głazy z Kamiennej Wyspy na jeziorze Gardno. Innymi, godnymi obejrzenia obiektami są zabytkowe domy szachulcowe z XIX wieku.

Atrakcją turystyczną Rowów jest zakończenie corocznego spływu kajakowego (Szlak Łupawy o długości około 100 km) i zawody wędkarskie. Rowy są także ważnym punktem na ścieżce rowerowej „Szlakiem zwiniętych torów”.

Odpoczywając w Rowach warto posłuchać opowieści o dawnej rybackiej osadzie, o historii budowy kościoła z diabłem w roli głównej, o morskich rozbitkach…  o tym wszystkim szumi tutaj wiatr.

Dojazd:

Ze Słupska droga DW213, odległość: 30 km