Kolegiata Kartuzy - dach w kształcie trumny - Magazyn Kaszuby
Kolegiata Kartuzy. Dach w kształcie trumny 1
Kolegiata Kartuzy. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby

Kolegiata Kartuzy. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby

Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – Kolegiata Kartuzy to pierwszorzędny zabytek sakralny

Kolegiata Kartuzy – Historia

Kolegiata Kartuzy została  zbudowana w XIV wieku  i stanowi razem z refektarzem i eremem zespół klasztorny zakonu kartuzów. Wnętrze kościoła zawiera niejeden cenny element, jakim jest niewątpliwie fragment gotyckiego ołtarza głównego, znajdujący się w Złotej kaplicy, renesansowy ołtarz główny, bogato rzeźbione stalle, złocony kurdyban na ścianach prezbiterium czy obrazy świętych. Charakterystyczną cechą tej świątyni jest dach w kształcie wieka trumny, który miał przypominać mnichom o nieuchronności śmierci.

Słynne „memento mori” i trupia czaszka widnieją na zegarze słonecznym. O śmierci przypomina również inny zegar, zawieszony na balustradzie kościelnego chóru; wahadło przedstawia anioła śmierci z kosą. Większość wyposażenia kościoła pochodzi z XVII wieku.

Legenda próżnej szlachcianki

W przewodniku po tzw. Szwajcarii Kaszubskiej autorstwa Aleksandra Majkowskiego znajdziemy ciekawą legendę, którą szczyci się Kolegiata Kartuzy; ” Jan z Rusoczyna (fundator Zakonu Kartuzów) miał nadzwyczaj piękną siostrę, która myślała tylko o tem, aby być najpiękniejsza kobietą na ziemi. A kiedy już żadna z ziemianek jej nie dorównywała, zapragnęła być piękniejszą niż sama królowa niebios. Więc wstąpiwszy do kościoła, stanęła przed pięknym posągiem Matki Boskiej i zapytała swej sługi, czy nie jest piękniejszą. Kiedy sługa zaprzeczyła, próżna kobieta pobiegła do domu, i przystroiwszy się wspaniale, stanęła znów przed posągiem i powtórzyła pytanie. Ale cud Boski sprawiał, że i posąg coraz piękniejszym się stawał, więc sługa znowu oświadczyła swej pani, że posąg Matki Boskiej jest piękniejszy. Na to dumna kobieta klnąc i złorzecząc wybiegła z kościoła. Ale przed brama już czekał diabeł, który ją porwała i uniósł do piekła.”

Praktyczne wskazówki

Kolegiata mieści się w  Kartuzach, przy ul. Klasztornej 5

Godziny otwarcia:

W dni powszednie kościół udostępniony jest dla zwiedzających od godz. 9:00 do godz. 17:40.

W niedziele i święta kościół można zwiedzać po zakończeniu niedzielnych nabożeństw od godz. 13:30 do godz. 17:40

Prosi się o niezwiedzanie kościoła podczas uroczystości: mszy, pogrzebów i ślubów

Zwiedzanie jest bezpłatne, można zostawić datek.

 

Podobne miejsca

Artykuły