Debrzno. Baszta Czarownic i mury obronne z czasów krzyżackich 3

Debrzno w powiecie człuchowskim to miasteczko ze średniowiecznym rodowodem. Znajdują się tu ciekawe zabytki.

Człuchów i okolice, Debrzno, Baszta Czarownic, źródło: facebook.com
Człuchów i okolice, Debrzno, Baszta Czarownic, źródło: facebook.com

Debrzno. Zabytki

Baszta Czarownic i mury obronne z czasów krzyżackich. Miasto jest położone nad jeziorem Żuczek i Staw Miejski oraz nad rzeką Debrzynką. Przy zachodniej granicy miasta znajduje się rezerwat przyrody Miłachowo. Jak głosi miejska legenda, to właśnie w Baszcie w Debrznie, podobnie jak w innych miastach pomorskich, odbywały się procesy i egzekucje kobiet, oskarżanych o uprawianie czarów. Bardzo popularne w dawnych czasach zielarki, znające tajemnice ludowej medycyny, zaczęto podejrzewać o czary i kontakty z nieczystymi mocami. Czasy reformacji, a przede wszystkim wydanie traktatów demonologicznych, takich jak „Młot na czarownice”, doprowadziły do „polowań na czarownice” i do budowania wież przeznaczonych dla nich. XV-wieczna Baszta, będąca częścią dawnych obwarowań miejskich, służyła jako więzienie dla „czarownic” aż do początków XVIII wieku.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Ten zabytkowy kościół został wybudowany w latach 1894-1895. Znajduje się w nim renesansowy ołtarz z obrazem „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny”, pędzla znanego gdańskiego malarza Hermanowi Hana (XVII wiek),  wart uwagi jest również znajdujący się w świątyni barokowy konfesjonał.

Rezerwat Miłachowo

To bardzo piękne, pełne uroku miejsce, godne polecenia jako cel pieszej wędrówki z Debrzna. Rezerwat jest niewielki – liczy zaledwie 3,7 ha. Znajduje się w dolinie rzeki Debrzynki, na jej południowym stoku – dlatego rośnie tu ciepłolubna murawa

Rosną tu unikatowe murawy i zarośla kserotermiczne – wiele gatunków roślin ciepłolubnych, których występowanie w tej części Polski i europy należy do rzadkości. To na przykład:  pępawa różyczkolistna, przetacznik pagórkowy, kłosownica pierzasta, ostrołódka kosmata, tymotka Boehmera.

Tor wyścigowy

Niecałe 3 kilometry od Debrzna znajduje się teren dawnego lotniska wojskowego, gdzie obecnie otwarto tor dla wyścigów samochodowych, centrum sportów ekstremalnych (m.in. paintball). Odbywają się tu wyścigi samochodowe. Właścicielem ośrodka jest znany kierowca rajdowy Tomasz Kuchar.