Jak wybrać fotelik samochodowy 15-36 kg? - Magazyn Kaszuby
Jak wybrać fotelik samochodowy 15-36 kg?

Jak wybrać fotelik samochodowy 15-36 kg?

Podróżując z dzieckiem, trzeba zadbać o jego bezpieczeństwo i komfort. Należy również pamiętać o obowiązującym w danym kraju prawie. W Polsce przewożone dziecko w samochodzie trzeba umieścić w foteliku samochodowym od urodzenia aż do ukończenia 12 roku życia lub do momentu przekroczenia 150 cm wzrostu.

Jednak wybór odpowiedniego fotelika samochodowego potrafi sprawić wiele trudności. Pod uwagę należy wziąć liczne czynniki, w tym rozmiar dziecka. Istnieje kilka podzielonych wagowo grup modeli. Jedną z nich są foteliki samochodowe 15-36 kg, przeznaczona dla dzieci od 4. do 12. roku życia lub osiągnięcia 150 cm wzrostu.

[materiał sponsorowany]

Specyfika fotelików samochodowych 15-36 kg

Warto pamiętać, że te fotelik samochodowy 15-36 nie ma pasów wewnętrznych, co oznacza, że dziecko będzie korzystać z pasa samochodowego, który jest przystosowany dla dorosłych. Różnica pomiędzy dorosłym pasażerem a dzieckiem jest widoczna nie tylko we wzroście, a także w budowie anatomicznej – kształt oraz budowa kręgów i kości, stopień rozwoju mięśni i ścięgien, czy wielkość i masa głowy w porównaniu do reszty ciała.

Foteliki samochodowe 15-36 kg podnoszą dziecko, by pas nie przebiegał przez szyję, a odpowiednio układał się na biodrach oraz ramieniu. Warto również zadbać o to, żeby starsze dziecko samo potrafiło zapiąć się w foteliku, co pozwoli rodzicom zaoszczędzić czas podczas przygotowywania się do drogi.

Modele 15-36 kg przystosowane są do montażu przodem do kierunku jazdy, ponieważ starsze dzieci są większe i nie zmieściłyby się w przestrzeni między fotelikiem samochodowym RWF a siedzeniem a pojeździe.

Kolejną ważną sprawą jest regulacja wysokości zagłówka. Przy szybkim wzroście dzieci, często należy sprawdzać czy zagłówek nie jest zbyt nisko osadzony. Podobnie przedstawia się kwestia szerokości fotelika. Niektóre modele pozwalają dopasowywać ją do szerokości ramion dziecka. Odpowiednie ustawienie elementów modelu zapewni dziecku komfort, a co ważniejsze pozwoli mu siedzieć w prawidłowej i bezpiecznej pozycji.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniego modelu?

Mocowanie fotelika – czy fotelik mocuje się za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa, czy ze za pomocą specjalnej bazy ISOFIX?

Materiał wykonania oraz wyściółka – czy dziecku zapewniony jest komfortowy sen, a także możliwość rozglądania się, gdy nie śpi?

Ochrona przed zderzeniem bocznym – czy wybranyfotelik samochodowy 15-36 jest wyposażony w odpowiedni element?

Zdejmowane pokrowce – czy w razie pobrudzenia tapicerki istnieje możliwość ściągnięcia i wyprania materiału?

Podsumowanie

Foteliki samochodowe 15-36 kg są przeznaczone dla dzieci od 4. do 12. roku życia, dlatego warto pamiętać, żeby były wykonane z trwałych, solidnych materiałów, dzięki czemu model posłuży przez lata, a także zostały wyposażone w elementy gwarantujące maksymalne bezpieczeństwo i komfort dziecka. Przed zakupem należy sprawdzić wyniki przeprowadzonych testów danego modelu, a w razie pytań skorzystać z pomocy specjalistów.

Do niewątpliwych zalet fotelików samochodowych 15-36 kg należy zaliczyć możliwość regulacji wysokości czy szerokości poszczególnych elementów, dzięki czemu będą odpowiednie dla dzieci w różnym wieku. Istotną zmianą w stosunku do innych modeli jest fakt, że dziecko będzie jeździło przodem do kierunku jazdy.

Przed skorzystaniem z zakupionego fotelika samochodowego należy zapoznać się z instrukcją obsługi, a także samodzielnie przetestować jego montaż.

To również cię zainteresuje...

Najnowsze Artykuły