Jak sfinansować innowacje technologiczne? - Magazyn Kaszuby
Jak sfinansować innowacje technologiczne?

Jak sfinansować innowacje technologiczne?

Wirtualna mapa dotacji unijnych robi wrażenie. Znalazło się na niej już 260871 projektów o wartości ponad biliona złotych. Dofinansowanie z UE przekroczyło sześćset czterdzieści dwa miliardy złotych. Dzięki tym kwotom polscy przedsiębiorcy mogli wcielić w życie wiele innowacyjnych projektów. Choć obecna perspektywa unijna kończy się w tym roku, wciąż można składać wnioski o dofinansowanie. Sprawdź, na co możesz przeznaczyć pieniądze z UE.

[materiał sponsorowany]

Jak sfinansować innowacje technologiczne?

Z dofinansowania unijnego mogą skorzystać wszystkie firmy, niezależnie od profilu działalności (wyjątkiem są konkursy, w których mogą wziąć udział wyłącznie firmy z sektora MŚP zatrudniające do 250 osób). Warunkiem otrzymania środków z unijnego funduszu jest złożenie w terminie wniosku o dofinansowanie wraz z biznesplanem oraz innymi wymaganymi w umowie załącznikami.

Dotacje na badania i rozwój – wnioski można składać tylko do końca roku

  • POIR 3.2.2 „Kredyt na innowacje technologiczne”

Konkurs przeznaczony jest wyłącznie dla firm z sektora MŚP. Pozyskane środki powinny zostać przeznaczone na innowacje technologiczne (zwłaszcza prace badawczo-rozwojowe). Unia Europejska może wesprzeć projekt wsparciem finansowym nawet do 70% wartości całego projektu.

  • Szybka Ścieżka Koronawirusy

Naukowcy i badacze z całego świata szukają skutecznego leku w walce z koronawirusem COVID-19. Unia Europejska w obecnej perspektywie finansowej zabezpieczyła środki na ten cel. Do konkursu mogą przystąpić wszystkie przedsiębiorstwa niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty, których celem jest zapobieganie rozwojowi epidemii w Polsce i na świecie. Mikro i małe firmy mogą liczyć nawet na 80% wsparcia na badania przemysłowe oraz 60% dofinansowania na prace rozwojowe.

Samodzielne pozyskanie dotacji to wieloetapowy proces wymagający od przedsiębiorcy maksymalnego zaangażowania. Dlatego coraz więcej osób, nie chcąc rezygnować z szansy na unijne pieniądze, korzysta z pomocy profesjonalnych firm doradczych. Na samym początku zespół specjalistów przeprowadza audyt unijny, który pozwala ocenić szanse danego projektu w wyścigu po dofinansowanie. Następnie pomaga przedsiębiorcy przygotować wniosek, biznesplan oraz harmonogram projektu z dbałością o zachowanie wszystkich terminów. Rola firmy doradczej nie kończy się wraz z przyznaniem dotacji. Specjaliści monitorują etapy realizacji projektu oraz pomagają prawidłowo rozliczyć dotację. Więcej informacji o aktualnych konkursach oraz możliwościach zagospodarowania środków unijnych znajdziesz np. tutaj: https://edoradca.pl/na-co-mozesz-pozyskac-srodki/projekty-badawczo-rozwojowe/.

Nowy rok = nowa perspektywa unijna

W obecnej perspektywie finansowej Polska otrzymała ponad 80 mld euro na projekty realizowane w ramach polityki spójności. W ramach nowej perspektywy unijnej na lata 2021-2027 Polska może liczyć na około 65 mld euro. Na wsparcie w dalszym ciągu będą mogły liczyć projekty wspierające rozwój innowacyjności oraz działalność B+R.

 

To również cię zainteresuje...

Najnowsze Artykuły