Jak usunąć wadę wzroku? - Magazyn Kaszuby
Jak usunąć wadę wzroku?

Jak usunąć wadę wzroku?

Większość z nas skłonność do wad wzroku dziedziczy po rodzicach. Niejednokrotnie sami też „pomagamy” rozwinąć się tej przypadłości. Wpływ ma na to zbyt częste przesiadywanie przed monitorem, złe odżywianie i męczenie oczu. Współcześnie jednak istnieje kilka skutecznych metod, które pozwalają nam na częściowe, przejściowe, a nawet stałe odzyskanie wzroku.

[materiał sponsorowany]

Jak usunąć wadę wzroku?

Źródło: blikpol.pl

Najbardziej rozpowszechnioną metodą jest oczywiście korygowanie wzroku za pomocą okularów klub soczewek. To z jednej strony sposób najprostszy oraz najtańszy. Wizyta u okulisty trwa kilkadziesiąt minut, a koszt najtańszych oprawek czy soczewek nie przekracza dwustu złotych. Metoda ta ma jednak swoje wady. Przede wszystkim nie koryguje wad wzroku na stałe. Poprawę uzyskujemy tylko wtedy kiedy nosimy okulary. Dla wielu osób jest to poważny problem, często okulary szpecą wygląd lub są po prostu niewygodne. Tradycyjne metody usuwania wad wzroku są też kłopotliwe dla osób aktywnych fizycznie czy uprawiających sport. W ich przypadku dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest laserowa korekcja wzroku. Te metody usuwania wad wzroku są znane dopiero od niedawna. Pierwszą operację tego typu wykonano bowiem w latach dziewięćdziesiątych. Jednak do dziś skorzystało z niej kilkadziesiąt milionów ludzi na całym świecie.

Należy też podkreślić, że pod hasłem laserowa korekcja wzroku kryje się wiele różnych metod, które łączy wykorzystanie lasera do usunięcia wady. Najpowszechniej wykorzystywana jest Fotokeratektomia refrakcyjna. Metodą tą można korygować wady +/-7 dioptrii i astygmatyzm nie większy niż +/-1,5-2 dioptrie. Sam zabieg trwa tutaj około dziesięciu minut i jest poprzedzony zaaplikowaniem pacjentowi środków przeciwbólowych oraz kropel znieczulających. Przez kilka godzin po operacji możemy odczuwać silny ból, a przez kilka następnych dni możemy mieć światłowstręt i kłopoty z ostrością widzenia. Z tych powodów nie operuje się obu oczu jednocześnie, ale odczekuje się co najmniej 2 tygodnie do korekcji drugiego oka. Dużo większe wady wzroku można leczyć za pomocą metody LASIK, która może być zastosowana do korekcji krótkowzroczności nawet do -15 dioptrii, nadwzroczności do +6 dioptrii oraz astygmatyzmu do +/-6 dioptrii. W tym przypadku inaczej niż w poprzedniej metodzie jesteśmy w stanie operować obie gałki oczne jednocześnie. Sam zabieg ma tutaj podobny przebieg i trwa on od piętnastu do trzydziestu minut. Dodatkowo ryzyko infekcji jest tutaj dużo mniejsze niż w przypadku PRK. Jeszcze inną metodą jest LASEK, to odmiana LASIK, gdzie także możemy korygować jednocześnie wady wzroku w obu gałkach ocznych. Różnica jest taka, że przed zabiegiem lekarz zakłada na rogówkę niewielki pierścień. Nabłonek rogówki jest oddzielany za pomocą specjalnej substancji, a następnie odchylany przez chirurga, który laserem kształtuje rogówkę. Sam zabieg trwa około dwudziestu minut, a ostrość widzenia powraca w ciągu siedmiu dni. W przypadku korzystania z tego zabiegu musimy przez jakiś czas przyzwyczaić się do noszenia opatrunków w postaci specjalnych soczewek.

To również cię zainteresuje...

Najnowsze Artykuły