Jesień na Kaszubach - widoki, które trzeba zobaczyć [FOTOGALERIE, MAPY] - Magazyn Kaszuby
Jesień na Kaszubach - widoki, które trzeba zobaczyć [FOTOGALERIE, MAPY]

Jesień na Kaszubach – widoki, które trzeba zobaczyć [FOTOGALERIE, MAPY]

Tekst, mapy: Tomasz Słomczyński, zdjęcia: Piotr Emanuel Dorosz, Tomasz Słomczyński

Wspaniała pogoda ma się utrzymać jeszcze przez kilka dni – zapowiada się cudowny wręcz weekend. Jesień na Kaszubach jest najzłotsza ze złotych. Widoki zapierają dech w piersiach. Być może właśnie teraz Kaszuby są najpiękniejsze.

Proponujemy więc wycieczkę samochodową, radzimy, które miejsca odwiedzić, by przekonać się o tym osobiście i naocznie. Wybraliśmy kilka lokalizacji – miejsc widokowych, z których jesień na Kaszubach widać najlepiej.

Nie wszędzie dojedziemy samochodem. Radzimy więc zabrać wygodne buty, aparaty fotograficzne i smartfony – publikujemy poniżej mapki, które przydadzą wam się w terenie.

Poruszając się samochodem wszystkie te punkty widokowe można odwiedzić w ciągu jednego dnia, wrócić do domu być może już po zmroku, ale w poczuciu nasycenia jesienią w najpiękniejszym wydaniu.

Most w Rutkach k. Żukowa

Dojazd: Najlepiej dojechać do stacji kolejowej Borkowo za Żukowem, tu zaparkować samochód, następnie pieszo iść niebieskim szlakiem w stronę Jaru Raduni (przeciwną niż do Żukowa). Po ok. kwadransie dojdziemy do elektrowni Wodnej Rutki – stąd doskonale widać już most.

[klikając w żółte znaczki “MK” na poniższej mapce sprawdzisz dokładną lokalizację miejsca, w którym wykonano zdjęcie]

Filtruj wg

Góra Tamowa

Dojazd: Najlepiej dojechać do ośrodka wczasowego “Bachus”, “Krefta” lub “Relaks”. Następnie – już pieszo, udać się czerwonym szlakiem pieszym w stronę wsi Kosy (dalej szlak wiedzie do Kartuz). Po wejściu do lasu za ośrodkiem “Bachus”, szukamy odnogi szlaku czerwonego w lewo (na południowy zachód) – przy odrobinie uwagi nie powinniśmy przegapić oznakowania, które znajduje się kilkaset metrów za miejscem, w którym weszliśmy do lasu. Teraz – odnogą szlaku, będziemy szli przez około dziesięć minut, aż – minąwszy przydrożny krzyż, dojdziemy do namalowanego na drzewie biało-czerwonego trójkąta – to oznaczenie “koniec odnogi szlaku”. W zasadzie jesteśmy na miejscu – teraz musimy tylko wejść do lasu, który będziemy mieli po prawej stronie i odnaleźć wierzchołek Góry Tamowej, skąd rozciąga się widok. Do dotarcia na miejsce przydatna będzie mapa turystyczna z zaznaczonym czerwonym szlakiem. Uwaga! Miejsce widokowe znajduje się na terenie prywatnym. Właściciel raczej nie przegania odwiedzających, jednak warto mieć to na uwadze, że jesteśmy “w gościach”.

Filtruj wg

Góra Sobótka

Dojazd: Tu dojedziemy samochodem na sam szczyt. Jedziemy do wsi Ręboszewo, tu znajduje się skrzyżowanie – jedna z dróg prowadzi do wsi Zawory (i dalej, do Chmielna). W pobliżu skrzyżowania ujrzymy drogowskaz do wiatraka. Strome droga, utwardzona betonowymi płytami, zawiedzie nas do miejsca widokowego. Przy odrobinie szczęścia trafimy na otwartą kawiarenką na parterze wiatraka (zazwyczaj jest otwarta w sezonie letnim).

Filtruj wg

Wieżyca

Dojazd: Na szczyt Wieżyca możemy dotrzeć pozostawiając samochód na jednym z dwóch parkingów. Pierwszy znajduje się na zjeździe z drogi krajowej nr 20 na Ostrzyce – drugi przy zjeździe z tej samej drogi na Szymbark. W obydwu przypadkach kilkunastominutowe podejście pokonamy kierując się czarnymi znakami szlaku pieszego. Wejście na wieżę widokową jest płatne – kilka złotych od osoby.

Filtruj wg

Ostrzyce – molo, Góra Jastrzębia i pensjonat Isaan Ostrzyce

Molo w Ostrzycach

Dojazd: Molo znajduje się w samym centrum wsi Ostrzyce, tuz obok parkingu, na którym – co prawda, w sezonie zwykle nie ma wolnych miejsc, jednak teraz, jesienią, nie powinno być problemu z zaparkowaniem auta.

Filtruj wg

 

Pensjonat Isaan Ostrzyce i Jastrzębia Góra

Dojazd: Najlepiej zaparkować w Ostrzycach i przejść się na Jastrzębią Górę. W tym celu powinniśmy odnaleźć biegnący przez wieś czerwony szlak (w zasadzie – jego odnogę prowadząca do ulicy Jastrzębiej), do punktu widokowego idziemy cały czas tą ulicą pod górę. Pensjonat Isaan znajduje się kilkaset metrów obok niej – będziemy go mieli po prawej stronie. Warto, po krótkim odpoczynku na ławkach w punkcie widokowym, wejść wyżej na górę – stamtąd rozciągają się niemniej piękne widoki.

Filtruj wg

To również cię zainteresuje...

Najnowsze Artykuły