Podróżniczy savoir-vivre – jak się zachowywać na wakacjach? - Magazyn Kaszuby
Podróżniczy savoir-vivre – jak się zachowywać na wakacjach?

Podróżniczy savoir-vivre – jak się zachowywać na wakacjach?

Każda podróż to czas niezwykły, który kojarzy nam się głównie z gromadzeniem nowych doświadczeń i wspomnień. Nie wszyscy turyści zdają sobie jednak sprawę z tego, jak należy się zachować na wyjeździe w obce miejsca. Czy wiedza ta jest wiedzą tajemną? Niekoniecznie.

[materiał sponsorowany]

Wraz z gdańskim Hotelem Długi Targ, który jest partnerem tego artykułu, przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć gaf i nieprzyjemności na wakacjach.

Szanuj miejsca, do których się wybierasz

Nieważne czy zwiedzasz świątynie, surfujesz na wybrzeżu, czy wędrujesz górskimi szlakami – w każdym z tych miejsc panują pewne zasady, które koniecznie powinieneś przestrzegać. Ich zdecydowana większość to proste komunikaty, które mówią o tym, co robić, a czego nie robić. Tego typu kodeksy można po prostu przestrzegać przez zachowanie ciszy i bycie uprzejmym. Osoby dobrze wychowane zazwyczaj nie mają z tym problemu.

Obowiązkowo stosuj się do znaków i zakazów – w większości przypadków mają one bardzo dobre uzasadnienie. Niezłym przykładem może być zakaz wykonywania fotografii np. w galeriach sztuki. Dobrym pomysłem jest respektowanie także i innych zasad, np. dress code’u w miejscach świętych.

Podróżniczy savoir-vivre – jak się zachowywać na wakacjach? 1

Źródło: hoteldlugitarg.pl

Zrób rozeznanie przed wyjazdem

Punkt ten jest szczególnie ważny w przypadku, gdy wybieracie się za granicę – podróżując ze stolicy do Gdańska, raczej nie przeżyjecie szoku kulturalnego. Inaczej sytuacja może wyglądać w przypadku wyprawy na wschód lub inne części świata – tam nawet pokazanie komuś kciuka w geście sukcesu może skończyć się nieprzyjemnie!

Miłym gestem może być także nauczenie się kilku prostych zwrotów w języku kraju, do którego planujesz wyjechać. Z pewnością Twój akcent będzie nieznośny, ale będziesz miał szansę ułatwić pracę kilku osobom, które spotkasz na swojej drodze, np. kelnerkom.

Pozostaw po sobie porządek

Oczywiście śmiecić nie powinieneś w żadnym miejscu, w którym się znajdujesz. Jest to jednak szczególnie ważne tam, gdzie obce są Ci obowiązujące prawa. Na niektórych terytoriach może się to skończyć wysokim mandatem lub pobytem w więzieniu. Chyba nie w taki sposób planujesz spędzić swój urlop?

Podróżniczy savoir-vivre – jak się zachowywać na wakacjach? 2

Źródło: hoteldlugitarg.pl

Pamiętaj, by w dobrym stanie pozostawić po sobie także hotelowy pokój. Jego zniszczenie, zaśmiecenie lub zanieczyszczenie nie tylko może wiązać się z koniecznością zapłaty za wyrządzone szkody, ale też świadczy po prostu o złym wychowaniu i braku szacunku. Sam chyba nie chciałbyś mieszkać w pokoju po kimś, kto urządził w nim raban?

Podsumowanie

Wydawać by się mogło, że każdy z nas ma podstawowe pojęcie o zasadach życia w społeczeństwie. Niestety, nadal zbyt często złe zachowania można zaobserwować ze strony naszych rodaków będących turystami. Czy przynoszenie wstydu własnej osobie jest wystarczającą karą? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy Tobie.

To również cię zainteresuje...

Najnowsze Artykuły